Anish Kapoor w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

To pierwszy raz, kiedy w Polsce możemy zobaczyć pokaz rzeźb Anisha Kapoora, jednego z mistrzów współczesnej rzeźby. Centrum Rzeźby Polskiej we współpracy z samym artystą dokonało doskonałej selekcji dzieł, które oglądać można teraz w Muzeum Rzeźby Współczesnej i Galerii Oranżeria.

Enigmatyczne rzeźby w kamieniu to wręcz potężne, opracowane rzeźbiarsko bloki wykonane z granitu, marmuru, wapienia oraz onyksu. Prezentują osobisty język sztuki Kapoora na przestrzeni jego dwudziestopięcioletniej, zróżnicowanej i nowatorskiej twórczości. Niezwykłe dzieła charakteryzują się abstrakcyjnymi, ale zarazem biomorficznymi formami wyłaniającymi się z kamiennych bloków, tak jakby się same stworzyły. Ręka rzeźbiarza pozostaje niewidoczna
w zmysłowej cielesności obłych i wijących się powierzchni, które falują, tworząc nabrzmiałe kształty lub wnętrza wypełnione pustką. Te prześwity i próżnie odzwierciedlają stałe zainteresowanie Kapoora tym, co sam opisuje jako stan pustki, a w tych pracach zarówno bryła i brak bryły, obecność i nieobecność znajdują się w poetyckiej koniunkcji.

Prace eksponowane w Oranżerii rozwijają tę samą problematykę pustki i samotworzącego się obiektu, idąc jeszcze dalej w obszar nawet większej cielesności, ale tutaj wykonane są w materiałach miękkich i plastycznych – wosku, żywicy i zwojach spawanej blachy stalowej. W pracach Past Present Future (2006) i Gethsemane (2013) Kapoor używa niezwykłego odcienia czerwieni, która jest jego znakiem rozpoznawczym. Kolor tych dzieł jest istotą ich brył, tak jak i materiał, który został nim nasączony. Intensywny, głęboki i wyjątkowy odcień przywołuje na myśl zarówno skojarzenia malarskie i kulturowe, jak i intymność naszego własnego wnętrza.

Portret A. Kapoora, fot. George Darrell_Portrait of Anish Kapoor by George Darrell, 2020_Foto dzięki uprzejmości Studia Anisha Kapoora_Photo by courtesy of Anish Kapoor Studio

Anish Kapoor urodził się w Bombaju w 1954 roku, od 1973 roku mieszka i pracuje
w Londynie, gdzie studiował sztukę. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów swojej generacji, a międzynarodową sławę przyniosły mu monumentalne rzeźby, z których wiele stało się punktami orientacyjnymi czy symbolami znanymi na całym świecie. Kapoor reprezentował Wielką Brytanię na Biennale Sztuki w Wenecji w 1990 roku, gdzie zdobył prestiżową nagrodę Premio 2000, przyznaną przez międzynarodowe jury. Otrzymał również Turner Prize (1991) oraz Praemium Imperiale (2011). Od pierwszej połowy lat 80. jego prace wystawiane są na całym świecie.

Ostatnie wystawy artysty miały miejsce między innymi w takich galeriach jak: Gallerie dell’Accademia & Palazzo Manfrin, Wenecja, Włochy (2022); Modern Art Oxford, Wielka Brytania (2021); Pinakothek der Moderne, Monachium, Niemcy (2020); Central Academy of Fine Arts Museum and Imperial Ancestral Temple, Pekin, Chiny (2019); Fundación Proa, Buenos Aires, Argentyna (2019); Serralves, Museu de Arte Contemporânea, Porto, Portugalia (2018); University Museum of Contemporary Art (MUAC), Mexico City, Meksyk (2016); Château de Versailles, Wersal, Francja (2015); Muzeum Żydowskie i Centrum Tolerancji, Moskwa, Rosja (2015); Gropius Bau, Berlin, Niemcy (2013); Sakıp Sabancı Müzesi, Stambuł, Turcja (2013); Museum of Contemporary Art, Sydney, Australia (2012).

Anish Kapoor w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Wystawa czynna: 1.10.2022 – 12.02.2023
Kurator: Dorota Monkiewicz
Współpraca: Stanisław Małecki
CRP Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ul. Topolowa 1, 26-505 Orońsko