fot. Krzysztof Karpiński

Up To Date Festival 2023: Nowy rozdział

Czternasta edycja festiwalu Up To Date otwiera nowy rozdział w historii wydarzenia, które od ponad dekady rozgrzewa serca miłośników i miłośniczek muzyki elektronicznej. Festiwal znany ze swojego głębokiego zagnieżdżenia w tkance miejskiej Białegostoku, tym razem kieruje swoją uwagę ku korzeniom. Up To Date regularnie odbywający się na jesieni, w tym roku przenosi się na czerwiec do nowej, sekretnej lokalizacji, by zbliżyć swoją publiczność do tego, co najlepsze w regionie – natury i niepowtarzalnej atmosfery lokalizacji festiwalu.

Decyzja o przeniesieniu festiwalu z jesieni na czerwiec miała wiele źródeł, a najważniejszym z nich było badanie Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku przeprowadzonego wśród publiczności Up To Date Festivalu. Po 7 latach festiwal opuszcza Stadion Miejski, by zbliżyć publiczność do tego, co zielony region Podlasia ma w sobie najlepsze.

Decyzja o zmianie daty nie była ani spontaniczna, ani łatwa. Przez wiele lat byliśmy festiwalem zamykającym sezon letnich wydarzeń muzycznych. Było to swego rodzaju nie tylko igranie z kaprysami pogody, ale także możliwościami finansowymi naszych sympatyków. Do tej pory były to nasze intuicje. Dziś, dzięki pracy wykonanej przez pracowników Instytutu Socjologii UwB, wiemy, że miały one swoje podstawy. Nowe miejsce nie ma swojej zwyczajowej nazwy ani adresu pocztowego. Białystok to miasto zielone, jak i o gęstej zabudowie. Jednak udało nam się znaleźć zupełnie nową, nieoczywistą przestrzeń, w której zorganizowanie 14. edycji festiwalu będzie możliwe. W czerwcu tego roku zaprosimy Was na letni, outdoorowy Up To Date Festival.

Jędrzej Dondziło, Dyrektor Programowy UTDF

Dogłębna eksploracja źródeł festiwalu Up To Date będzie miała odzwierciedlenie w programie muzycznym. Znajdą się w nim starannie wyselekcjonowana współczesna muzyka elektroniczna: techno czy electro oraz nieszablonowa muzyka klubowa przepełniona szacunkiem do jungle, bassu i dubstepu. Fanów spokojniejszych podróży dźwiękowych zadowolą ambientalne eksploracje wzbogacone jeszcze większą niż dotychczas liczbą muzycznych eksperymentów. 

Zbliżenie się do źródeł festiwalu umożliwi po raz kolejny współpraca z białostocką grupą Electrum, działającą w branży energii odnawialnej, technologii i informacji. Jednym z długofalowych celów festiwalu Up To Date jest zmierzanie do dalszej redukcji wpływu festiwalu na środowisko. W tym roku festiwal rozpocznie pracę nad wieloletnią strategią jego realizacji, w czego osiągnięciu pomoże specjalistyczne doświadczenie Electrum.

Cieszymy się, że oprócz wsparcia finansowego możemy również pomóc merytorycznie i podzielić się wiedzą oraz informacją i doświadczeniem. Wspólnie z organizatorami wypracujemy rozwiązania, przy pomocy których Up To Date Festival będzie zmierzał w kierunku minimalizacji emisyjności w obszarze organizacji wydarzenia i w zakresie produkcji. Rozpoczniemy prace nad długoterminową strategią, dzięki której przygotowania do wydarzenia jak i udział w nim nie będą wiązać się z nadmiernym wpływem na środowisko.

Jacek Popławski, Dyrektor Rozwoju i Strategii w Electrum Holding sp. z o.o.

To nie jedyna platforma współpracy dwóch marek, drugą z nich jest kooperacja przy projekcie IMMERSION, nowym networku mającym  na celu zwiększenie widoczności artystów z obszarów peryferyjnych. Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne, odpowiedzialne za organizację festiwalu Up To Date, jest współzałożycielem IMMERSIONS wraz z podmiotami z Norwegii, Litwy i Portugalii. 

Organizatorzy festiwalu Up To Date w ostatnich latach zainspirowali również wiele aktywności łączących działalność społeczną z kulturą, które silnie rezonują regionalnie i ogólnopolsko. Na kartach historii zapisały się, między innymi takie przedsięwzięcia jak  „Wyślij pocztówkę do Babci” czy Aleja Ambientowa w Białymstoku. W 2022 roku Organizatorzy we współpracy z lokalnym wydawnictwem Papierowy Motyl wyprodukowali serię bajek dla dzieci inspirowanych muralem, który stworzyli dla Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W nadchodzących miesiącach twórcy festiwalu szykują kolejne akcje zaangażowane społecznie, które wraz z samym muzycznym Up To Date Festival tylko potwierdzają unikatowość wydarzeń na skalę ogólnokrajową, jak i międzynarodową. Jedną z nich będzie kontynuacja projektu “Dont Worry Be Yourself”, który skupia się na oswajaniu tematu zdrowia psychicznego oraz otwartej rozmowy na ten temat w świecie muzyki elektronicznej.