Jeszcze przez dwa tygodnie będzie można się wybrać do Muzeum Warszawy, aby zobaczyć interesującą wystawę prac plakatowych, malarskich, ale przede wszystkim fotograficznych autorstwa Mosze Vorobeichic – podpisującego się na pracach MoÏ Ver.
W latach 20 studiował na Bauhausie, gdzie, będąc pod wpływem tamtejszych środowisk artystycznych zaczął eksperymentować m. in. z podwójną ekspozycją w fotografii reportażowej. W trakcie swojej działalności w okresie międzywojennym dokumentował życie w Kibucach – nowo powstałych Żydowskich społecznościach agrarnych oraz Gettach na Litwie. Po wojnie zaangażował się w ruch syjonistyczny poprzez twórczość plakatową oraz powrócił do malarstwa, swojej dawnej miłości, od której odwodził go ojciec, uważając, że jest to mało pragmatyczne zajęcie na owe czasy. Zmarł w 1995 roku, a jego prace odkryto po latach. Dziś możemy je zobaczyć na wysatwie czasowe w Muzeum Warszawy.
Wydarzeniu towarzyszy szereg spotkań. 20 stycznia przewidziane są warsztaty fotograficzne z Kacprem Bartczakiem. Kolejnego dnia w gawędziarską podróż zabierze nas Konstanty Gebert – znany żydowski dziennikarz i twórca podcastu Ziemia Zbyt Obiecana. Natomiast w kolejnym tygodniu, 27 stycznia, przewidziany jest spacer w miejscu dawnego Kibucu – na warszawskim Grochowie. Ponadto o życiu w Kibucu swój wykład wygłosi, 1 lutego, dr Mania Cieśla, a kolejnego dnia Joanna Degler opowie o Wilnie – jednym z głównych najważniejszych ośrodków Judaizmu w przedwojennym świecie.
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 2 lutego. Warto wspomnieć, że Muzeum Warszawy posiada w swoich zbiorach również interesujące kolekcje fotografii, obrazów, ceramik a nawet przedmiotów życia codziennego związanego ze Stolicą Polski.