fot. materiały prasowe

FELIETON: Alexandre Vauthier: Pożar domu (couture)

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że dom mody haute couture Alexandre Vauthier mierzy się z problemami finansowymi. Spekulacje na ten temat trwają już od ostatniego tygodnia mody couture, gdzie zabrakło kolekcji wyżej wspomnianego projektanta. Zaczęto zastanawiać się, dlaczego. Jedni obstawiali jakieś problemy w strukturach marki, inni bardziej optymistyczny scenariusz. Mianowicie projektantowi wróżono objęcie posady dyrektora kreatywnego Givenchy, gdzie dalej panuje „bezkrólewie”. 

Niestety rzeczywistość odbiła w gorzką stronę. Alexandre Vauthier jest w trakcie postępowań sądowo-administracyjnych, które mają pozwolić przedsiębiorstwu przetrwać kryzys finansowy. Dom mody poszukuje inwestorów, którzy wsparliby działalność firmy. Oferty kupna udziałów można składać do 8 marca. Jednak, czy potrzebne są tylko pieniądze?

Zdaniem niektórych bardziej niż wkładu finansowego Alexandre potrzebuje biznesowego mentoringu, oraz marketingowych koneksji i ogólnego wsparcia działu szeroko pojętej reklamy. Z wizją i estetyką Vauthier radzi sobie bardzo dobrze, więc trzeba mieć nadzieję, że na horyzoncie marki pojawią się rzetelni inwestorzy, którzy postawią dom mody na finansowe nogi.

Sytuacja jest o tyle przykra, że Alexandre Vauthier, jest nie tylko twórcą Ready To Wear, ale również Haute Couture. Należy on do wąskiego grona projektantów, zrzeszonych w Fédération de la Haute Couture et de la Mode. Część jego kreacji to najprawdziwsze wysokie krawiectwo. Aktywnie działających domów mody, mogących szczycić się tego typu produkcją jest kilkadziesiąt, zatem każdy z nich jest bardzo wartościowym członkiem społeczności. 

Vauthier to prawdziwy pasjonata, ceniący modę i krawiectwo. Jego praca została doceniona m.in. przez Muglera, z którym w przeszłości współpracował. Całość sytuacji przywołuje trochę na myśl upadek marki Christiana Lacroix, za którym świat mody tęskni aż do dziś. Pozostaje wierzyć, że działania prawne przyniosą skutek i Alexandre Vauthier będzie mógł aktywnie tworzyć pod swoim szyldem, chociażby przez kolejne 15 lat.