Nowa wiosenna wystawa:”Drzewa nigdy nie śpią”

Już w tym tygodniu zaprezentowana zostanie nowa wystawa w warszawskiej Galerii Artinfo. Tym razem dom aukcyjny zaprezentuje prace znanego łódzkiego abstrakcjonisty, Piotra Pasiewicza, którego temat korelacji człowieka z naturą angażuje w głębsze studia nieograniczające się wyłącznie do medium malarskiego.

Prezentowane w nadchodzącej wystawie prace stanowią akuratny komentarz do odradzającego się życia w otaczającej nas kwietniowej rzeczywistości. Artysta zadaje sobie pytanie, czy człowiek, starający się odgrodzić wszelkimi sposobami od natury dalej stanowi jej integralną część? Sama przyroda przybiera różnorakie kształty, pokazuje jednocześnie swoje imperialistyczne zapędy i pozostaje przy tym spójną całością, nierozerwalnym bytem. Wizualne dzieła charakteryzują się podobnym zachowaniem. Nie stanowią one skończonej formy, ale wciąż rozwijającą się masę bez zdefiniowanych granic. Artysta porusza się po nano krajobrazie w poszukiwaniu relacji między plamą a kreską. Pytania narastają: co jest silniejsze?

Artysta w swoich dziełach koduje za pomocą języka abstrakcji elementy świata rzeczywistego, ujęte mikroskopowo gdzie pojedyncze atomy materii pozostając w ciągłym ruchu ulegają nieustannym transformacjom przyczyniając się do powstania wyczuwalnych napięć wewnątrzobrazowych domagających się swojego miejsca w przestrzeni obrazu. Nie dziwi zatem fakt, że abstrakcyjne kompozycje Pasiewicza wykraczają poza granice płótna, nie mające początku ani końca, rozlewają się w przestrzeni jakby w nieskończoność. Ta swoista nieuchwytność form przedstawiania rozedrganej, agresywnej oraz delikatnej jednocześnie tkanki żywej materii, w której na próżno szukać dwóch takich samych zdarzeń, w konsekwencji prowadzi odbiorcę do przenikania tkanki malarskiej w poszukiwaniu harmonii tkwiącej w pozornym chaosie nieregularności znaków zawartych w pracach Pasiewicza.

Łukasz Wiącek, historyk sztuki, koordynator sekcji Sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Lublinie

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z artystą w czwartek, 4 kwietnia o godz. 19 w Galerii Artinfo na ulicy Dzielnej 5 w Warszawie. Wystawę będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 18 do 26 kwietnia 2024 roku.