fot. materiały prasowe

„Patrzę, jak na mnie patrzysz…” – Kultura Kawaii według Joanny Hawrot

Kiedy myślimy o modzie, często wyobrażamy sobie coś więcej niż tylko ubrania. To język, którym komunikujemy naszą osobowość, pragnienia i wartości. Joanna Hawrot, znana z eksperymentalnego podejścia do mody, doskonale rozumie tę dynamikę. Jej najnowsza kolekcja „KAWAII” to dowód na to, jak moda może przekraczać granice kulturowe i otwierać nowe przestrzenie dla ekspresji.

Samo słowo „kawaii” to japońskie określenie na coś czarującego, słodkiego i uroczego. W latach 60. XX wieku mężczyźni używali tego słowa, by opisać atrakcyjne kobiety. Dekadę później, to młode dziewczyny zaczęły go używać do opisywania wszystkiego, co sprawiało im przyjemność. Od tamtej pory, estetyka kawaii przekroczyła granice Japonii, stając się globalnym fenomenem, manifestującym się w cosplayu i popkulturze.

Joanna Hawrot w swojej nowej kolekcji bierze na warsztat wariant school girl kawaii, oferując grzeczne sylwetki, przeskalowane kołnierzyki, białe podkolanówki i niewinne mundurki. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać konserwatywne, ale umieszczenie ich w kontekście mody kobiecej nadaje im subtelnie erotyczny charakter.

„Kultura kawaii i jej twórcze reprezentacje stały się dla mnie pretekstem, aby zatrzymać się i zastanowić nad własnymi potrzebami i zmieniającym się językiem przyjemności” – mówi Joanna Hawrot. Jej kolekcja to nie tylko dialog z japońską popkulturą, ale też intymny monolog, w którym projektantka odzyskuje swoją wyobraźnię, tworząc ubrania, które mają wzmacniać i emancypować noszących je ludzi.

Wystawa „Kimono jako doświadczenie. Nowy język sztuki Joanny Hawrot”, która odbędzie się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 18 czerwca do 25 sierpnia 2024 roku, to okazja, aby zobaczyć, jak artystka łączy modę, sztukę i design. Na 370 metrach kwadratowych, w otoczeniu scenografii złożonej z 1800 metrów tkaniny, zaprezentowane zostaną autorskie kolekcje kimon inspirowane pracami takich artystów jak Maurycy Gomulicki, Sonia Hensler, Angelika Markul, Wojciech Ireneusz Sobczyk i Honza Zamojski.

Dramaturgia wystawy została zaprojektowana jako podróż przez przestrzenie wyobraźni, pragnień, lęków i fetyszy, które składają się na nowy język sztuki, nad którym Joanna Hawrot pracuje od dwóch dekad. Jej kostiumy, nie poddające się męskiemu spojrzeniu, organizują obrazy kobiecego ciała zgodnie z własnymi regułami i doświadczeniami, tworząc coś, co można nazwać female gaze.

Joanna Hawrot, zainspirowana kulturą kawaii, pokazuje, że moda może być nie tylko estetycznym doświadczeniem, ale również narzędziem do odkrywania i wyrażania samego siebie. Jej kolekcja „KAWAII” to manifestacja tej idei – delikatnie erotyczna, a zarazem głęboko osobista, zapraszająca nas do świata, gdzie moda staje się językiem przyjemności i wolności.