11 września w warszawskiej Pracowni Duży Pokój odbył się wernisaż wystawy „Jutro było wczoraj”, na której studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentowali swoje prace. Tematyka wystawy skoncentrowana była wokół archiwach – artyści tworząc swoje projekty korzystali z archiwalnych materiałów fotograficznych. Kuratorem wystawy jest dr Marcela Paniak.
Wystawa powstała jako rezultat zajęć „Fotografia archiwalna”. Każdy z artystów zaprezentował swój punkt widzenia, swoją własną historię opowiedzianą poprzez archiwalia, które zostały wykorzystane w każdej z prac. Archiwalna fotografia jest często anonimowa, nie zawsze znamy autorów oraz personalia osób, których wizerunki możemy oglądać na zdjęciach. To sprawia, że ma w sobie coś intrygującego i z pewnością jest warta eksploracji. Te zdjęcia w połączeniu z dzisiejszymi technologiami, fotografią współczesną oraz przede wszystkim przepuszczone przez ręce dzisiejszych artystów dają nam obraz zupełnie nowych tworów wizualnych.
Prace, które można znaleźć na wystawie „Jutro było wczoraj” odnoszą się do tego, co zapomniane i do tego, co teraźniejsze. Artyści starają się z powodzeniem łączyć oba te wątki. Wśród twórczości studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentowanych na wystawie znajdziemy przekrój różnych miejsc, na których piętno odcisnął czas, a także osobistych historii, także tych rodzinnych, czy też dylematów społecznych.
Wystawa porusza więc wiele ważnych wątków. Przez to, że każdy projekt został wykonany przez innego artystę, możemy wgłębić się w ogrom indywidualnych historii i poznać odmienne punkty widzenia. Wspólnym mianownikiem ekspozycji są wspomniane wcześniej archiwa, stanowiące bazę dla każdej z prac. Podejście do tematu zdjęć z przeszłości jest w tym przypadku dość nowoczesne i niekonwencjonalne. To z pewnością niecodzienna wystawa, którą warto odwiedzić.
Autorki i autorzy prac: Julia Bader, Katarzyna Ćwikła, Joanna Chojna, Maciej Gałuszka, Karolina Jaunzems, Bartosz Kałużny, Martyna Łukasiewicz, Anna Pabijańczyk-Staniszewska, Aleksandra Pstrągowska, Karolina Włodarkiewicz.
Wystawę można oglądać do 29 września w Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6 w Warszawie.