Dorota Koziara x Tatuum

NeoFolk to najnowsza wiosenna kolekcja marki Tatuum. Kolekcja jest współczesną interpretacją polskich tradycyjnych wzorów ludowych oraz ich kolorystyki. To sięganie do korzeni i nadawanie im nowych form, to przenoszenie piękna lokalnej sztuki użytkowej do codzienności nowoczesnych kobiet. Marka podjęła współpracę z Dorotą Koziarą, projektantką, artystką, architekt wnętrz, dyrektor artystyczną i kuratorką wystaw. Przez międzynarodowe media uznana za ambasadorkę polskiego designu na świecie.

Przy okazji tej współpracy, Dorota Koziara podjęła się zaprojektowania kolekcji tkanin. NeoFolk jest efektem jej współpracy z Rafałem Gmerkiem, głównym projektantem kolekcji damskiej Tatuum, od wielu lat tworzącym ubrania, w których wciąż na nowo zakochują się nasze Klientki.

Podróż

Dorota Koziara, od lat prowadząca swoje studio w Mediolanie, w ramach projektu odbyła podróż po Polsce w celu poszukiwania tradycji. Odwiedziła wiele muzeów etnograficznych, skansenów, odbyła szereg rozmów z etnografami oraz rzemieślnikami zajmującymi się zanikającymi zawodami. Jej podróż była polem badawczym, które stało się bazą do stworzenia kolekcji NeoFolk. W kolekcji tkanin znajdujemy wzory inspirowane wybranymi motywami dekoracyjnymi haftów typowych dla Kaszub, Pałuk, łowickimi pasiakami i wycinankami czy w końcu – typowym dla stroju krakowskiego pawim oczkiem.

Podróż po Polsce w poszukiwaniu naszej tradycji uświadomiła mnie tylko w tym, jacy w przeszłości byliśmy kolorowi. Dotyczy to zwłaszcza kultury ludowej. Mocny kolor i odważne zestawienia kolorystyczne występowały od architektury, we wnętrzach, aż po przepiękne, bardzo odważne wkolorze stroje ludowe. Polska tradycja ludowa jest prawdziwą krainą intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów. Wśród naszych korzeni mamy kulturę Kaszub, bardzo ascetyczną, której architektura jest najczęściej biało-czarna; we wnętrzach pojawia się skromnie kolor, a w strojach – zestawienia czerni z bielą i dodatkowo ostrą czerwienią. To bardzo surowe, ale zarazem eleganckie zestawienia. Jadąc dalej, wybiórczo napotykamy dość surową w kolorystyce, pełną elegancji Wielkopolskę i odważną wielobarwność: zaczynając od Łowicza, czyli środkowej Polski, przez okolice kieleckie, Kraków i Małopolskę, Śląsk; im dalej na południe i wschód, tym więcej koloru. Miejsca, tradycyjne polskie wzory i bogate kolory były dla mnie bazą do stworzenia współczesnej kolekcji tkanin NeoFolk.

Dorota Koziara, projektantka

W ramach kolekcji NeoFolk powstała również kolekcja jedwabnych chust autorstwa Doroty Koziary, które, podobnie jak tkaniny na ubrania, są współczesną interpretacją polskiej tradycji ludowej.

Bogactwo wzorów i kolorów

Kolekcja NeoFolk nie mogłaby istnieć bez wyjątkowych wzorów, interpretacji motywów ludowych pochodzących z różnorodnych regionów Polski. Kulturą łowicką inspirowane są wzory Blulovicz oraz Fullovicz. W przypadku pierwszego z nich podstawą do graficznej interpretacji były wycinanki łowickie, Fullovicz inspirowany jest natomiast łowickimi pasiakami. Przepiękne, często kontrastujące ze sobą zestawienia kolorystyczne stanowiły podstawę tkanych ręcznie materiałów, wykorzystywanych zarówno w strojach ludowych, jak i w elementach wyposażenia wnętrz. Intensywne czerwienie, pomarańcze, fiolety, róże, zielenie, turkusy, błękity, żółcie.

Tkanie pasiaków dziś należy do rzadkości – niewielu jest rzemieślników, którzy kultywują tradycję tkania według dawnych zasad. W pasiakach zafascynowała Tatuum odwaga użycia koloru. Inspiracje łowickimi pasiakami znalazły się w projektach tkanin i chust Fullovicz. Blulovicz jest natomiast wzorem, który pojawia się wyłącznie w projekcie jedwabnych chust. Łowickie pasiaki były również źródłem inspiracji do bazowego koloru zestawionego z kaszubskimmotywem we wzorze Sole.

Kaszuby to jeden z nielicznych polskich regionów, które do dnia dzisiejszego kultywują swój język i tradycje. Wzór Sole zainspirowany jest jednym z elementów haftów tego regionu, symbolizującym słońce. Drugim wzorem autorstwa Doroty Koziary inspirowanym elementami motywów kaszubskich jest Kleczi, który występuje zarówno na tkaninach, jak i w jedwabnych chustach. Pąk, jeden z typowych elementów wzorów kaszubskich, sprowadzony został do uproszczonego znaku. Występuje jako baza do projektu chust, a powielany symetrycznie stał się bazą do projektu tkanin lnianych i bawełnianych.

Wzór o nazwie Tucholski nawiązuje do szczególnej kultury Pałuk, która powiązana jest z kulturą kaszubską i wielkopolską. Do kolekcji wybrany został jeden z charakterystycznych wzorów haftów – tulipan. W kolekcji NeoFolk interpretacja tego motywu, sprowadzonego jak pozostałe do znaku graficznego i powielanego, znalazła swoje zastosowanie jako motyw występujący na jedwabnych chustach.

W interpretacjach kultury ludowej nie mogło zabraknąć motywów z regionu Małopolski. Wzór Craclove to inspiracja krakowskim strojem ludowym, a w szczególności jego symbolem, magicznym pawim piórem, które dodawało dostojności. Pawie dotarły do Europy z Indii. Stały się bardzo popularne na polskich dworach i w ogrodach. Z czasem pawie pióra jako symbol elegancji zastąpiły kwiaty w czapkach krakowskich strojówludowych. Ten egzotyczny dla Polski element w kolekcji NeoFolk sprowadzony do znaku graficznego jest bazą do lnianych tkanin oraz wzorem chust jedwabnych o nazwach Redcracow i Blucracow.

Wyjątkowe modele w duchu Tatuum

W kolekcji NeoFolk znajdziemy zarówno eleganckie, klasyczne w kroju garnitury damskie, jak i zwiewne, nawiązujące do folkloru sukienki, spódnice i bluzki. Dopasowane, taliowane formy towarzyszą swobodnym, zwiewnym i oddychającym sylwetkom. Wracanie do korzeni zainspirowało twórców kolekcji do wybrania do części modeli materiału o długiej tradycji w polskiej modzie – lnu. Obok niego pojawia się nowoczesna odpowiedź na potrzeby zrównoważonego rozwoju – wiskoza ECOVERO. NeoFolk także na tej płaszczyźnie łączy przeszłość i teraźniejszość.

Jak mówi o kolekcji NeoFolk Rafał Gmerek, projektant ubrań pojawiających się w niej, [jej wyjątkowość] właśnie na tym polega, że czerpiemy z wszystkich naszych korzeni, i w nowoczesny sposób staramy się pokazać to naszemu klientowi. W całej kolekcji najważniejsze było to, żeby nie zabić jej wielością wzorów i dużą ilością kolorów, a żeby wzory, które występują, które zostały wybrane do kolekcji, nawzajem się uzupełniały i były ze sobą kompatybilne.

Kolekcja NeoFolk w sprzedaży od 29 marca

NeoFolk to kolekcja, która w wyjątkowy sposób wpisuje się w wartości stojące za Tatuum. Współpraca z Dorotą Koziarą była dla marki czasem ogromnie inspirującym i otwierającym na nowe, fascynujące perspektywy. Powstałe w jej wyniku ubrania jednocześnie współgrają z duchem Tatuum i otwierają ją na nowe źródła. Połączenie nowoczesnej interpretacji motywów i kolorów pochodzących z kultury ludowej z ponadczasowym designem, jakościowym krawiectwem oraz zaspokajaniem potrzeb Klientki Tatuum sprawia, że kolekcja NeoFolk to dla marki wyjątkowy powód do dumy.

Powstała we współpracy z Dorotą Koziarą nowoczesna kolekcja NeoFolk wkroczy do salonów marki i sprzedaży online 29 marca tego roku.