fot. Jakub Wittchen

VIVO by Anna Orska

Natura w najlepszej formie

Wybierając każdego dnia, decydujemy o przyszłości. To, co kupujemy ma znaczenie dla środowiska i przyszłych pokoleń. Dlatego, kiedy kilka lat temu Anna Orska zamarzyła o stworzeniu linii torebek, wiedziała, że nie chce pracować ze skórą zwierzęcą. Ta decyzja rozpoczęła długi proces poszukiwania wegańskich materiałów, wykonanych w sposób odpowiedzialny i etyczny.

Z pomocą przyszła Anna Pięta, ekspertka ds. zrównoważonej mody. Na postawie szerokiego researchu powstała lista składników, z których z powodzeniem można by przyrządzić smaczną sałatkę. Nieoczywiste połączenia liści alokazji i ananasa, jabłek, winogron, mango i wody kokosowej zaowocowały kolekcją torebek VIVO. Skóry roślinne uzupełnione zostały podszewkami z recycklingowanych butelek PET oraz wysokogatunkowymi tkaninami o intensywnych kolorach, wykorzystanymi w duchu less waste.

VIVO jest pierwszą w Polsce kolekcją torebek, do stworzenia której wykorzystano aż sześć różnych skór wegańskich. Materiały wyprodukowane w różnych zakątkach świata, zostały wytworzone z troską i poszanowaniem środowiska, z surowców będących efektem ubocznym innych procesów (np. produkcji soków jabłkowych lub wina). W wyniku innowacyjnej obróbki owocowe odpady oraz rośliny stały się materiałami, które pod kątem użyteczności i estetyki nie odbiegają od skór zwierzęcych. W dotyku nie poczujesz różnicy, ale ona istnieje. Zobaczysz ją gdy bliżej przyjrzysz się procesowi ich zrównoważonej produkcji.

„Cały projekt trwał dwa lata. Szukaliśmy odpowiednich firm, testowaliśmy próbki, trudziliśmy się nad konstrukcją, bo wymarzyłam sobie dosyć skomplikowane kształty. Wiedziałam, że muszę znaleźć kogoś z dużym doświadczeniem, kto wesprze mnie w tym szalonym projekcie. Tak trafiłam do małej manufaktury, z cudownymi rzemieślnikami pełnymi pasji, którzy, element po elemencie, z ogromną starannością szyli każdą torebkę. Chciałam, żeby one nosiły na sobie ślad ORSKA, żeby pasowały do biżuterii, którą tworzymy. Dlatego w naszej poznańskiej pracowni wykonaliśmy mosiężne formy, które je „ubrały”. Moje serce skradł materiał z liści alokazji, bardzo wymagający bo niepowtarzalny.”

Anna Orska, projektantka

Do przyjaznych środowisku składników projektantka dodała bogactwo kreowanych form, struktur i funkcjonalności, dla których natura jest nieprzebraną inspiracją. Oryginalny design, inspirowany lub zaczerpnięty wprost z natury, w połączeniu z metalowymi elementami wykonanymi ręcznie w pracowni Orskiej z częściowo recyklingowanego mosiądzu, utworzyły niebanalne formy o biżuteryjnym charakterze. Torebki można personalizować poprzez dodanie jednego z wielu breloków w kształcie drobnych insektów. Kolekcję uzupełnia linia łańcuszków, które można nosić zamiennie z paskami. Dzięki regulowanemu zapięciu sprawdzą się także w roli naszyjnika.

Torebki z kolekcji VIVOsą wegańskie, co poświadcza certyfikat PETA- Approved Vegan. Wszystkie wzory są limitowane i opatrzone indywidualnymi numerami. Uszyte w małym polskim zakładzie kaletniczym wyróżniają się ręczną, wyrafinowaną konstrukcją. Te wykonane z liści alokazji są unikatami, posiadającymi indywidualny układ użyłkowania i kolorystykę. Ambasadorkami kolekcji są aktywistki społeczne i ekologiczne: prowadząca podcast MUDA Talks Anna Pięta, blogerka i autorka popularnego profilu na Instagramie o tematyce ekologicznej Paulina Górska oraz ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i autorka bloga o etycznej modzie Marta Karwacka.

Kolekcji towarzyszy kampania w koncepcji kreatywnej Wojtka Onaka. Przeskalowane kwiaty i fantazyjne drzewa to elementy wyjęte ze snu, w których marzymy o świecie harmonijnej i zrównoważonej współegzystencji człowieka, środowiska i piękna. Kroki i dźwięk otwarcia drzwi w filmie zapowiadającym kolekcję w symboliczny sposób pokazują, że ten sen wchodzi w fazę realną.

VIVO to innowacyjne materiały oplatające oryginalne formy. Szwy tworzące naturalne wzory i kształty wygodnie układające się w dłoniach. Wybierz swój model i przewieś go przez ramię. Dotknij, otwórz, zamknij, pogładź, dorzuć drobiazg. Używaj zgodnie ze swoją naturą.