Finał konkursu „Native”

Już 1 lipca o 15:00 odbędzie się finał konkursu „Native”, stworzonego przy współpracy z instytucjami członkowskimi europejskiej sieci tekstylnej ACTE (Association of European Textile Communities). Są to: Rada Miejska Prato we Włoszech, Kataloński Klaster Mody MODACC, Rada Miejska Borås w Szwecji oraz Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Konkurs jest częścią projektu New Creative Trails – „Native”, współfinansowanego przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Jego głównymi założeniami są: poszerzanie i upowszechnianie wiedzy, podnoszenie poziomu umiejętności oraz wymiana międzykulturowych doświadczeń wśród designerów, a także firm w branży mody.

Ta edycja, ze względów pandemicznych, była nieco inna. W ciągu ostatnich miesięcy odbyło się 6 webinariów, w których udział wzięli nie tylko uczestnicy konkursu, lecz także inni zainteresowani, w szczególności studenci mody. Prelegenci z Polski, Hiszpanii oraz Włoch opowiadali o komercyjnym podejściu do projektowania i rynku mody, eko-designie i gospodarce cyrkularnej, zrównoważonym rozwoju, ochronie praw własności intelektualnej, a także nowych modelach biznesowych i cyfryzacji przemysłu.

Jednak najważniejszym punktem „Native” jest właśnie wybranie w konkursie 10-ciu uzdolnionych projektantów. Dzięki programom mentorskim, młodzi twórcy odbywają kreatywne staże w firmach tekstylnych lub instytucjach artystycznych czy kulturalnych związanych z modą. Po nich, stworzone kolekcje zostają zaprezentowane w 5-ciu europejskich miastach.

Tegoroczni uczestnicy to:

Lourdes Bernabé – Bélous. W projektach próbuje przekazać swoją wizję sztuki. Tworzy streetwearowe ubrania unisex z zastosowaniem nowoczesnych technik, takich jak druk 3D i ponownym wykorzystaniem tkanin. 

Kasia Sylwia Wójcik – Cathy Silvia Voget. W swojej kolekcji koncentruje się na idei „pustyni” związanej z katastrofą oceanów spowodowaną emisją ropy naftowej. Mieszanka nowoczesnych technik i tradycyjnych materiałów pozwala jej na tworzenie strukturalnych projektów. 

Lisa Ivarsson – Lisa Ivarsson Studio. Jako projektantka mody i grafik, często w swoich pracach korzysta ze wzorów. Ostatnie inspiracje zaczerpnęła z tradycyjnej sztuki tureckiej.

Camila Banegas – Alimac. Jej kolekcja jest „ewolucją księżyca” – cyklem, który mija, ale zaraz odnawia się w inny sposób. W jej pracach kluczowe są kolory i struktury.

Silvia Parapar – Sel Parapar. Tworzy upcyclingowe projekty przy użyciu starych materiałów i naturalnych barwników, sięgając zarówno po dzianiny jak i niestandardowe rozwiązania, jak gazety czy blacha. 

Marc Pengel – Martha. W projektach czerpie z kultury karaibskiej wyspy Curacao. Redefiniuje pojęcie „nowości” w modzie, śmiało łącząc nowe materiały z tymi z odzysku.

Weng Tzu Chun – Weng studio. Przekłada filozofię Bauhausu i koncepcję projektowania w przemyśle architektonicznym na modę. Przy tworzeniu swoich geometryzujących sylwetek trzyma się również zasady zerowej ilości odpadów.

Linus Leonardsson – Linus Leonardsson. Jego projekty przeznaczone są dla nowej generacji estetycznych rewolucjonistów. Choć z nutą glamour, nigdy nie zapomina przy nich o ważnych kwestiach społecznych i środowiskowych.

Núria Costa Ginjuame i Ane Castro Sudupe – Zer Collection. W swoich projektach dbają o zróżnicowany rozwój przy pomocy nowoczesnych technologii, jak druk 3D. To zarówno przyspiesza produkcję, jak i znacznie zmniejsza ilość odpadów.


Wirtualną ceremonię wręczenia nagród będzie można zobaczyć na stronie projektu już 1 lipca 2021 o 15:00. Wtedy właśnie młodzi projektanci wystawią swoje kolekcje, po czym dowiemy się, kto zostanie zwycięzcą w konkursie „Native”.