fot. materiały prasowe

Lemaire Wiosna-Lato 2023

Pokaz mody lemaire wiosna-lato 2023 oferuje przeprawę, przejście. Czas, sylwetki, przechodnie, miejsce, jak na dworcu, na ulicy czy może na planie filmowym? Decyzja należy do widza. To właśnie on staje się aktorem w ruchu, a modelki wpadają w sytuacyjną pętlę, animowaną wewnętrzną muzyką Roxanne. Gość jest proszony o poświęcenie czasu, podejście, być może interakcję z modelami, spojrzenie i uśmiech.

Lemaire całą uwagę przywiązuje do ubioru, pozwalając każdemu na umieszczenie własnej historii pomiędzy fikcją, a rzeczywistością. Mieszane kolekcje, na przestrzeni pór roku, kierują się tą samą intencją, tą samą gramatyką, ciągle ewoluującą.

W tym sezonie garderoba zyskuje na lekkości, luzie, elastyczności. Wszystko dzięki zwiewnym koszulom, sukienkom i piżamom. Objętości ubrań i ich oversizeowy charakter, pozostawiają dużo miejsca na ruch. Ożywiona oddechem sylwetka, tworzy przestrzeń między ubraniem, a ciałem. Wyregulowana jest jednak za pomocą wiązań w talii czy przy kostkach.

Znajdziemy szmizjerki z wyblakłych tkanin, lekko pogniecione. Te luźne stroje łączą w sobie odcienie surowości i terakoty, żyłkę staroczerwonej czerwieni, kwiatostan bzu, imbiru, błękitu i świeżego różu. Te dzienne kolory, o świeżości świtu, przecinają się z kwaśnym kwiatem tropikalnego nadruku.

Wreszcie, Lemarie składa hołd rysunkowemu dziełu Angkasapury. Artyście urodzonemu w Papui Nowej Gwinei w 1979 roku, przywracającego niesamowite obrazy poprzez rysunki stworzone przy pomocy ołówka, długopisu i kredki. Jego prace są przepisywane na cienkiej i matowej bawełnie. Są skromne i o mocnych krawędziach – jak papier do rysowania. Rysunki artysty, ewokujące niekiedy sieć żył i fantastyczne naczynka, „rozwijają się” na tkaninach i dają nowy oddech ubraniom.

Dodatki dopełniają luźną sylwetkę. W kolekcji znajdziemy torebki noszone na ramieniu, ale także nowe modele – takie jak egzo-kieszenie, które zachęcają do noszenia kilku na raz. W uszach oraz wokół ramion przesuwają się cienkie łańcuszki, ożywiane figuratywnymi wzorkami. Zainspirowane drewnianymi zasłonami z koralików, długie chokery z zawieszkami dodają ruchu swobodnej sylwetce.