fot. materiały prasowe

Reserved Wiosna-Lato 2023

W nowej kampanii Reserved na wiosnę 2023, sfotografowanej przez Mateusza Stankiewicza, dominują sylwetki proste i praktyczne, niepozbawione jednak elementów ozdobnych lub nawiązań do najważniejszych trendów sezonu wiosennego. Elementy przeszłości, czerpiące z europejskiego dziedzictwa, łączą się ze współczesną klasyką, a modele bardziej formalne z tymi mniej zobowiązującymi. 

Wiosenne propozycje Reserved budują pragmatyczną kapsułę idealną dla kobiety, która chce pozostać na czasie, lecz poszukuje ubrań na dłużej niż jeden sezon. Praktyczne potrzeby zaspokoją beżowy, oversize’owy dwurzędowy trencz, czarny garnitur z taliowaną marynarką lub niebieska satynowa koszula. Klasyczną bazę urozmaicą koronkowe zestawy, sukienki i bluzki zdobione falbanami czy stanowiące kwintesencję wiosny ubrania z kwiatowym nadrukiem. 

Kolorystyka została mocno uspokojona, propozycje pozostają w oszczędnej palecie beżu, złamanej bieli, czerni i niebieskiego, z dodatkiem szałwiowej zieleni czy przydymionego różu, a desenie – ograniczone do minimum. Stąd kwiatowy motyw w różnej skali na czarnym i białym tle, zdobiący sukienki, spodnie lub lekkie koszule. Znacznie bardziej niż konkretny deseń liczy się faktura materiału: koronka, haft, żakard, strukturalny dżersej czy ażurowa dzianina. Zdarzają się zarówno total looki, jak i szydełkowe wstawki, dzianinowe falbanki oraz haftowane akcenty, a do nich marszczenia, pikowania lub ozdobne brzegi. 

Całość jest jednocześnie eteryczna i ustrukturyzowana, przeciwstawiająca takie kontrastujące elementy jak surowy denim czy tkaniny techninczne z transparentnymi dzianinami lub ozdobnymi detalami. To współczesna wersja miejskiego uniformu, komfortowego i utylitarnego, kompletnego pod względem funkcjonalności i oszczędnych zdobień. W literaturze znamy realizm magiczny, tu mamy do czynienia z realizmem użytkowym, niepozbawionym jednak odrobiny magii czy eteryczności. 

Sesja zdjęciowa odbyła się na Wyspach Kanaryjskich. Zielone tło egzotycznych roślin i białych, chropowatych ścian doskonale oddaje esencjonalny charakter wiosennej odsłony marki Reserved. Modelką została pochodząca z Johannesburga Candice Shepstone, coraz częściej pojawiająca się na najważniejszych wybiegach. Stylizacje przygotowała Karla Gruszecka, jedna z najbardziej uznanych polskich stylistek młodego pokolenia. 

Punktem wyjścia do stworzenia męskiej kolekcji oraz kampanii Reserved było wiosenne przebudzenie. Przełom pór roku to zmiany zauważalne każdego dnia, coraz więcej światła i optymistyczne spojrzenie w stronę lata. Stąd sylwetki lekkie, niezobowiązujące i świeża interpretacja niezawodnej klasyki. Funkcjonalność i wygoda z zachowaniem eleganckiej formy. To minimalizm w nowym ujęciu, pełen miękkich linii i faktur, stojący w zdecydowanej opozycji do oszczędnego i surowego minimalizmu lat dziewięćdziesiątych. 

Projektantom Reserved zależało, by nie skupiać się na konkretnej grupie wiekowej i przekazać propozycje uniwersalne pod względem okazji oraz będące ponad pokoleniowymi podziałami. Projekty te będą się nadawać zarówno na sytuacje wyjściowe typowe dla sezonu wiosennego, jak i na co dzień, pozostając w miejskiej estetyce smart casual, zaspokajając potrzeby zarówno młodzieżowej, jak i dojrzalszej garderoby. Pomyślane tak, by dawały się dowolnie łączyć, będą stanowić bazę niejednej oryginalnej stylizacji. Sylwetki konstruowane są warstwowo, dzięki czemu, w zależności od kapryśnej pogody, da się bardziej je zabudowywać lub redukować. Poszczególne modele działają ze sobą najlepiej na zasadzie kontrastu: dopasowana góra zestawiona z szerokim dołem lub odwrotnie. Dodatkowe funkcjonalności można wprowadzić, nosząc na przykład techniczną kurtkę z kapturem pod garniturową marynarką. Zyskuje ona wówczas najlepsze cechy wiosennej kurtki bez konieczności rezygnowania z eleganckiego sznytu. 

Paleta barw skoncentrowana jest na naturalnych odcieniach beżu i brązu z elementami czerni, szarości, granatu i złamanej bieli. Jako że całość odwołuje się do ponadczasowej klasyki, także w aspekcie deseni pozostaje stonowana, sięgając po marynarskie paski czy delikatną kratkę, nie ignorując dyskretnego działania różnorakich struktur. Dużą rolę odgrywają detale: splot dzianiny, subtelne ażury, matowe lub bardziej połyskujące powierzchnie. Wśród wykorzystanych materiałów przeważają te naturalne, takie jak bawełna, len czy skóra. 

Wśród akcesoriów wciąż dominuje minimalistyczny realizm, stąd między proponowanymi modelami znajdziemy wygodne buty na wyższej lub niższej podeszwie, tenisówki i mokasyny, duży wybór pasków w naturalnych odcieniach oraz obszerne torby weekendowe z uszami i dłuższym ramieniem, a także okulary słoneczne w najbardziej klasycznych formach.