Maciej Zień Jesień-Zima 2019/2020

Po prawie dwudziestu latach lukratywnej kariery, w dniu swoich 40-stych urodzin, Maciej Zień powraca do Łazienek Królewskich z pokazem w Pałacu na Wyspie. Całość nasycona tajemniczością i symbolizmem, w niemalże francuskim, klasycyzującym wydaniu, zachwyciła bogactwem kolorów i wzorów.

Trzydzieści pięć zaprezentowanych sylwetek to krawiectwo najwyższej próby. Żakardy, welury, ręcznie tworzone hafty. Wszystko stworzone na miarę wręcz haute couture, do którego zawsze aspirował projektant. Kolekcja to jakoby próba wyobrażenia stylu współczesnej mieszkanki pałacu. Pełen piór, jedwabi, klasyczny przepych. 

https://vimeo.com/332671704

Wzory sukien nawiązują do bogatych zbiorów malarstwa i rzeźb oraz do klasycystycznej architektury obiektu. Rita Zimermann, graficzka i fotografka znana ze swoich kolaży, pomogła idealnie połączyć stare z nowym. We współpracy z Zieniem, stworzyła kolażowe aplikacje w nieco surrealistycznym wydaniu na część z nich.

Lecz cała kolekcja to nie tylko chinoiserie i alegorie z rycin czy stiukowych dekoracji. „Mojo” jest pełna wpływów zaczerpniętych prosto z gwiazd! Tłoczony zodiakalny lew czy czerwień byka to tylko niektóre z nich. Mnóstwo innych astrologicznych nawiązań zostało przełożonych na suknie wieczorowe, garnitury a nawet jedwabne piżamy.

Dla mnie, dwa klasyki będące kwintesencją projektanta na sezon jesień/zima 2019, to gorsetowa suknia bez ramiączek z soczystym, żółtym dołem w wytłoczone ornamenty floralne oraz nieco odważna, zmysłowo przylegająca, transparentna suknia ślubna. Choć moim faworytem jest ciemny zestaw golfu i spodni z płaszczem, wyszywany w spektakularne, złote wzory inspirowane naturą oraz dekoracja pałacu.

Można spokojnie powiedzieć, że była to prawdziwa uczta dla zmysłów, nie tylko pokaz. Prócz pięknych kreacji, które można będzie obejrzeć podczas wystawy od 7 maja w Łazienkach Królewskich, mogliśmy posłuchać muzyki na żywo dzięki Sorry Boys i smakować pysznej wedlowskiej czekolady. Wytworne 40-ste urodziny. Życzymy więcej tak cudownych pokazów i wyjątkowych kolekcji!