fot. materiały prasowe

Koniec pewnej ery: Pierpaolo Piccioli opuszcza Valentino

Pierpaolo Piccioli, długoletni dyrektor kreatywny Valentino, ogłosił w piątek swoje odejście po 25 latach pracy w zasłużonym włoskim domu mody.

W emocjonalnym oświadczeniu opublikowanym na Instagramie Piccioli wspomniał o swojej 25-letniej współpracy z marką, dziękując współzałożycielom Valentino Garavaniemu i Giancarlo Giammetti oraz zespołowi, który przyczynił się do sukcesu marki w ciągu jego pracy. Projektant, znany z wprowadzenia do Valentino współczesnej romantyki i śmiałej kreatywności, odchodzi w momencie, gdy marka przygotowuje się do wprowadzenia „nowej organizacji kreatywnej”.

Dołączając do Valentino w 1999 roku jako projektant akcesoriów razem z Marią Grazia Chiuri, Piccioli awansował do roli współdyrektora kreatywnego w 2008 roku. Samodzielne rządy Piccioliego rozpoczęły się w 2016 roku po odejściu Chiuri do Diora, co było okresem głębokiego wpływu na estetykę Valentino i globalny wizerunek marki.

Piccioli, urodzony w Nettuno, absolwent literatury na Uniwersytecie Rzymskim, rozpoczął swoją karierę w modzie od stażu w Brunello Cucinelli, zanim objął kluczową rolę w Fendi u boku Chiuri. Ich partnerstwo okazało się fundamentalne, prowadząc Valentino w nową erę, w której tradycyjny urok spotykał się z współczesną krawędzią – przejście to zostało uosobione przez wprowadzenie teraz ikonicznego motywu Rockstud.

Odejście Piccioliego zapowiada koniec pewnego rozdziału dla Valentino. Wraz ze światem mody patrzącym z zainteresowaniem, ogłoszenie Valentino o nadchodzącej „nowej organizacji kreatywnej” zapowiada wprowadzenie świeżego, kreatywnego wizji na przyszłość marki.