Courtesy of Balenciaga

Balenciaga Wiosna-Lato 2025: Między sztuką a modą

Balenciaga ponownie zaskakuje i przesuwa granice mody w swojej najnowszej kolekcji na wiosnę i lato 2025 roku. Pokaz, odbywający się w niesamowitej scenerii nocy w Muzeum Sztuki Pudong w Szanghaju, był prawdziwym spektaklem, który nie tylko przyciągnął wzrok, ale i wyostrzył słuch dzięki wyjątkowej ścieżce dźwiękowej stworzonej przez BFRND.

Podczas tego niezwykłego wieczoru na wybiegu dominowały super-wydłużone, pionowe sylwetki inspirowane nowoczesnymi wieżowcami dzielnicy Pudong w Szanghaju. Te konstrukcyjne cuda miasta zostały dekonstruowane w nowych formach klepsydry, nadając kolekcji futurystyczny, ale jednocześnie elegancki wygląd.

W kolekcji pojawiły się również niesamowite trompe l’oeil, czyli iluzje optyczne. Sukienki z jedwabiu zdobione były wzorami przypominającymi kabelki, krokodylą skórę czy futro lisa, co nadało im surrealistyczny charakter. Dodatkowo, pełne cyfrowo nadrukowane body, które tworzyły efekt pantashoe, jeansów i koszuli, były jednymi z najbardziej innowacyjnych elementów kolekcji.

Balenciaga nie boi się eksperymentować. W kolekcji znalazły się pół-kouture i couturierowe suknie, które były prawdziwymi dziełami sztuki. Można było zobaczyć m.in. kolumnową suknię złożoną z podróżnych toreb, winylową suknię w kształcie dzwonu, suknię z papieru Tyvek czy złotą suknię przypominającą opakowanie prezentu. Nie zabrakło również sukni z czarnego aksamitu, imitującej wyświetlacze biżuterii, oraz sukni wykonanej z pokrowców na odzież. Najbardziej kontrowersyjna była jednak suknia z różowych plastikowych toreb, zebranych przez dekadę i ręcznie przetworzonych w efekt piór.

Kolekcję dopełniały wyjątkowe akcesoria. Buty na platformie inspirowane wieżowcami Pudong, warstwowe platformy, podarte rajstopy w stylu pantashoe, szpiczaste buty derby z Flyknitu oraz wysokie skarpetobuty stanowiły esencję nowoczesności i awangardy. Nie zabrakło także nietypowych toreb, jak kopertówka w kształcie pudełka po sneakersach czy ręcznie robiona siatka rybacka z metalowym łańcuchem.

Niespodzianką była również współpraca z Under Armour, która przyniosła osiem unikalnych elementów łączących sportową funkcjonalność z awangardowymi kształtami Balenciagi. Te ekskluzywne projekty były dostępne po pokazie w Szanghaju. Ponadto, kolekcja zawierała koszulki merchowe Balenciaga | Alipay, które idealnie łączyły modę z nowoczesnymi technologiami płatniczymi.

Balenciaga Wiosna-Lato 2025 to nie tylko kolekcja ubrań, to manifest nowoczesności, kreatywności i odwagi. Dzięki inspiracjom z Szanghaju i futurystycznym wizjom, marka po raz kolejny udowodniła, że moda to sztuka, która może zaskakiwać i zachwycać na każdym kroku. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na to, co Demna Gvasalia przygotuje dla nas w przyszłości.