Wystawa „Paris – Haute Couture of the 50ties & 60ties”

Wilhelm „Willy” Maywald (1907-1985) był jednym z najważniejszych fotografów w Paryżu od lat 30. do 60. Jego prace cechowała swoista awangardowość, zarówno w spektakularnej fotografiach portretowych i zdjęciach mody, jak rownież w fotografii teatralnej, architektury czy reportażowej. Swoje pierwsze lata kariery spędził ucząc się w Werkkunstschulen w Krefeld, Kolonii i Berlinie. W 1932 roku przeniósł się nad Sekwanę, gdzie zaprzyjaźnił się z wieloma przedstawicielami światka artystycznego, w tym przedstawicielami czołowych domów mody.

Galeria in focus w Kolonii zorganizowała wyjątkową wystawę skupioną wokół fotografii modowych Maywalda, niektórych nigdy dotąd niepokazywanych. Sfotografował pierwszą kolekcję Christiana Diora „New Look”, rozsławiając ją na cały świat.

Po tym dokonaniu otrzymał dużo innych zleceń fotograficznych od projektantów, m.in. od Jacques’a Fatha. W swoich pracach Willy Maywald potrafił uchwycić teatralność chwili i prawdziwe piękno modelek, aranżując sceny tak, by najlepiej oddać specyfikę haute couture.

Charakterystyczna inscenizacja zdjęć przeszła już do historii fotografii, jednak nadal niewielu wie o jej twórcy. Co prawda, miał wystawę retrospektywną (jeszcze za życia!) zorganizowną przez Muzeum Kleve, a także wystawy indywidualne w Muzeum Zamkowym Cagnes i Palazzo Ducale w Genui. Fotografie Maywalda były również prezentowane na wystawie Paris, Paris w Centre Pompidou.

Po drugiej stronie oceanu, Fashion Institute of Technology zorganizował jego największą wystawę w 1982 roku, prezentując aż 150 fotografii. Jego zdjęcia można było zobaczyć wszędzie od Sao Paulo po Tokio. Jednak po śmierci Maywalda zainteresowanie osłabło. Do dziś ten fotograficzny skarb czeka na ponowne odkrycie, być może to właśnie wystawa w galerii in focus się do tego przyczyni?

Willy Maywald. Paris – Haute Couture of the 50ties and 60ties

Wernisaż: 2 kwietnia 2022
Wystawa otwarta od 2 kwietnia do 27 maja 2022
in focus galerie, Hauptstrasse 114 . 50996 Kolonia