Balmain Jesień-Zima 2022/2023

Kolekcja na sezon jesień i zima 2022/2023 kieruje się potrzebą wiedzy, uczciwości i przejrzystości, aby stanowić „tarczę” odpierania kłamstw, nienawiści i agresji. Zespół Balmain oraz dyrektor kreatywny marki Olivier Rousteing przygotowali projekty już kilka miesięcy temu. a wszystkie sylwetki zostały uszyte zanim niewyobrażalne scenariusze wojny dosięgnęły nas w mediach. Mimo to kolekcja ma w sobie dużo komentarza do obecnej sytuacji.

Podobnie jak wielu innych, początkowo – naiwnie – Olivier wierzył, że innowacje cyfrowe będą w końcu siłą napędową wyłącznie pozytywnych zmian. Był przekonany, że bardziej bezpośrednia i pośrednia forma komunikacji umożliwi nowe sposoby dzielenia się kreatywnymi wizjami, aż w końcu da szansę każdemu wejście na wybiegi i rynek mody. I tak, w modzie nastąpiło wiele pozytywnych zmian dzięki postępowi technologicznemu, jednak zbyt dobrze poznaliśmy również wady nowego cyfrowego życia.

Pod koniec zeszłego roku, kiedy po raz pierwszy zacząłem szkicować te kolekcje, moja inspiracja była znacznie bardziej osobista.

Olivier Rousteing, dyrektor kreatywny Balmain

Wiele z niedawnej, wręcz niezdrowej obsesji na punkcie ukrywania jakichkolwiek oznak zmian, przebarwień i blizn, gdy Olivier leczył się z oparzeń, których doznał w zeszłym roku, można bezpośrednio przypisać obawom, które miał przed narażeniem się na trującą moc pogardliwych osądów anonimowych osób.

Ostatecznie to doświadczenie pomogło mu zdać sobie sprawę, że jedyną możliwą odpowiedzią na niesamowity potencjał mediów społecznościowych do oceny jest zmierzenie się z opiniami na jego temat. Odniesienie się do tego z uczciwością i jasnością, jednocześnie czerpiąc odwagę ze wsparcia i miłości innych. To był dla projektanta moment przełomowy. Radykalna zmiana zachowania, którą może opisać tylko jako prawdziwie wyzwalającą.

To doświadczenie wyjaśnia, dlaczego w kolekcji jest tak wiele jasnych kolorów — biele, kremy, jasne pastele, miękkie dżinsy. W kolekcji Balmain nie są to kolory słodyczy i wrażliwości. Zaskakująca uwalniająca moc wyjaśnia również nieprawdopodobne połączenia koronki i innych pozornie lekkich i delikatnych tkanin z metalem i neoprenem.

Charakterystyczne sylwetki kolekcji idą w parze z bezpieczeństwem – bawiąc się silnie ochronnymi owijkami, tarczami i kamizelkami. Te wyjątkowe kombinacje — lekkie i delikatne akcenty zmieszane z symbolami bezpieczeństwa i siły — odzwierciedlają również to, że nie musimy być bezbronni w obliczu toksycznych osób, jeśli możemy polegać na indywidualnej uczciwości, zbiorowej empatii i wspólnych nadziejach na postęp oraz zdrowy rozwój.

W końcu Saint-Exupéry, który był duża inspiracją do stworzenia kolekcji, miał rację pisząc: „Il est bien plus difficile de se juger soi-même que de juger autrui. Si tu réussis à bien te juger, c’est que tu es un véritable sage”. („O wiele trudniej jest osądzać siebie niż innych. Jeśli uda ci się właściwie osądzić siebie, to naprawdę jesteś mądrą osobą” – przyp. red.).