Munthe Wiosna-Lato 2023

Punktem wyjścia kolekcji na sezon wiosna-lato 2023 jest nurt suprematyzmu i kolorystyka Kazimierza Malewicza. Około 1913, pod silnym wpływem awangardy, rozpoczął się nowy nurt artystyczny: suprematyzm. To obrazy, które nie mają określonego motywu, są natomiast kompozycją abstrakcyjnych, barwnych aranżacji.

Szmaragdowa zieleń, chabrowy, pudrowy błękit, grzybowa szarość i czysta biel z dodatkiem żywej pomarańczy i karmelu pokazują, że wybór palety kolorów jest zdecydowanie kamieniem milowym w tym procesie.

Zainspirowany zalanymi, obładowanymi dzikimi kwiatami polami Skandynawii i odtworzonymi w nadrukach, jest to propozycja dla wszystkich kochających kwiaty dusz. I jakoś te style, z roślinami leśnych truskawek i malutkimi zielonymi listkami na jasnym tle, potrafią być jednocześnie uwielbione i ostre.

Kiedy projektuję nową kolekcję, uwielbiam zacierać granicę między tworzeniem swobodnych, eleganckich i pełnych wdzięku stylów, a ponadczasowymi, wiecznymi przedmiotami. Dlaczego nie mogą być obydwoma? Sztuka zawsze miała wpływ i była jak środek wzbogacający myślenie projektowe Munthe. Wykorzystywanie sztuki jako motywacji, polega na dostrzeżeniu zainteresowania i piękna w każdym szczególe i przedstawieniu go w różnych kreacjach. Suprematystyczne obrazy urodzonego na Ukrainie Kazimierza Malewicza są jednym z głównych wpływów w tej kolekcji. Czas spędzony na obserwowaniu jego pracy prowadzi do zrozumienia języka wizualnego opracowanego przez Malewicza, który można następnie zastosować w projektowaniu mody. W jego obrazach jest tak wiele wskazówek, aby znaleźć nietypowe sposoby organizowania odcieni, form geometrycznych, linii, a zwłaszcza jego znacząca paleta kolorów, jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Naja Munthe, dyrektor kreatywna i założycielka Munthe

Sztuka jest sercem Munthe, a współpraca z artystkami powraca w każdym sezonie. W przypadku tej kolekcji marka połączyła siły z Brytyjka – Rosą Roberts. Artystka z Londynu wykonała ręcznie specjalny druk artystyczny, który jest używany do wyrobu ekskluzywnych tkanin jedwabnych. Ciemna zieleń i wyrazista biel sztuki Roberts dobrze współgrają z całą kolekcją Munthe.