Najwyższa forma sztuki

Biały i czerwony to kolory oporu. Nie musisz sobie tego wyobrażać, to się dzieje tuż za twoją granicą. Wystawa Najwyższa forma sztuki, pod kuratelą Adama Pańczuka w Galerii Promocyjnej w Warszawie, jest tego zobrazowaniem. Hleb Burnashev, Ihar Hancharuk, Ala Savashevich w swoich pracach punktują siermiężną propagandę, ukazując gradację opresji i mechanizmy kontroli białoruskiej władzy.

Za włożenie czerwonych skarpetek do białych spodni możesz zostać aresztowany. Jeżeli zaparkujesz swój biały samochód obok jakiegoś czerwonego, to też pójdziesz do aresztu. Jeśli czerwony samochód zaparkujesz obok białego, jesteś dywersantem. Musisz uważać na każdy swój ruch, wciąż się kontrolować, jesteś obserwowany ze wszystkich stron. W każdej chwili możesz zostać posądzony o próbę wysadzenia systemu. Lista przewinień jest bardzo długa. Jeśli pomyślisz, że coś jest niemożliwe, to jest duża szansa, że na Białorusi właśnie to się wydarzy. Kupiłeś sobie telewizor marki LG, wystawiłeś pudełko po nim na balkon (jest biało-czerwone), odwiedzi cię milicja i trafisz do aresztu na piętnaście dni.

Artyści zaproszeni na wystawę dokonują wiwisekcji tego, jak działa system białoruskiej dyktatury i jak przekazywane z pokolenia na pokolenie wzorce służą formatowaniu i tworzeniu „wzorowego obywatela”. Zaczyna się z pozoru niewinnie – matki przebierają dzieci w mundury żołnierzy, mówią im, że są obrońcami kraju, i w ten sposób od dzieciństwa oswajają je z wojną. Tworzą doskonałego żołnierza. Czy przekazywane z matki na córkę wzorce kobiecości, które formatują ją pod patriarchalne wzorce.

????????????? ?? ???? ? ??????? ???? ?????????? ?????????? ???????? ????? ??????. – Alaksandr Łukaszenka

W kontekście prac pokazanych na wystawie słowa białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki nabierają dosłownego znaczenia. Jego „praktyka artystyczna” składa się z prymitywnej propagandy, bezpodstawnych aresztowań, tortur, obozów pracy i „znikania” osób uznanych za wrogów kraju. Prezentowane prace są formą buntu i protestu. Osobistą rewolucją, manifestem i próbą odcięcia się od zbrodniczego systemu.

??????̇??? ????? ??????
9 września – 29 października 2022
wernisaż: 9 września 2022 (piątek) godz. 19:00
Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie

Uczestnicy i uczestniczki wystawy: Hleb Burnashev, Ihar Hancharuk, Ala Savashevich 
Kurator: Adam Pańczuk
Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii 2022 w Krakowie.