fot. materiały prasowe

Zwierzęta Nocy: Sztuka kontrastów

„Zwierzęta Nocy” to wyjątkowe dzieło kinematograficzne, które pochodzi z wizji projektanta mody, Toma Forda. Film ten, wydany w 2016 roku, zdobył uznanie krytyków za swoją oryginalność, złożoność narracyjną i wyjątkową estetykę wizualną. Dla mnie „must have” dla każdego kto interesuje się modą, a w szczególności doceni obrazek. Film w którym każda scena to uczta dla oka.

Głównymi bohaterami filmu są Susan Morrow, w którą wciela się znakomita Amy Adams, oraz Tony Hastings, świetnie grany przez Jake’a Gyllenhaala. Adams natomiast doskonale oddaje emocje i złożoność postaci Susan, której życie staje się coraz bardziej splątane po otrzymaniu tajemniczego manuskryptu napisanego przez jej byłego męża, granego właśnie przez Gyllenhaala.

Sam manuskrypt stanowi drugą warstwę narracyjną filmu, przenosząc widza w mroczny i brutalny świat Tony’ego Hastingsa. Gyllenhaal imponuje widzom swoją wszechstronnością aktorską, potrafiąc doskonale odzwierciedlić zarówno bezsilność, jak i desperację swojej postaci.

Scenografia „Zwierząt Nocy” jest niezwykle starannie zaplanowana, przenosząc widzów między dwiema rzeczywistościami – eleganckim, ale zimnym światem Susan, a brutalnym i niebezpiecznym światem Tony’ego. Ford posługuje się kontrastami, zarówno w kolorach, jak i w tonie, aby podkreślić różnice między obiema opowieściami.

Kostiumy, znaczna część z nich stworzona przez samego Forda, są nie tylko elementem każdej postaci, ale również istotnym środkiem wyrazu. Susan ubrana jest w ekskluzywne, ale proste i ascetyczne stroje, podczas gdy postacie z manuskryptu noszą ubrania przesiąknięte atmosferą pustynnego krajobrazu, co dodaje głębi ich charakterom.

Klimat filmu jest jednym z jego największych atutów. Ford doskonale operuje napięciem i atmosferą, tworząc obraz, który wciąga widza od pierwszej do ostatniej sceny. Muzyka skomponowana przez Polaka – Abela Korzeniowskiego dodatkowo podkreśla nastroje i uczucia bohaterów, sprawiając, że film staje się niezapomnianym doświadczeniem emocjonalnym.

„Zwierzęta Nocy” to fascynująca podróż przez światy rzeczywiste i wyobrażone, z głęboko przemyślaną fabułą, doskonałą grą aktorską oraz estetyczną oprawą wizualną. Tom Ford udowadnia, że może nie tylko rewolucjonizować świat mody, ale również zdobywać uznanie wśród kinomanów za swoje umiejętności reżyserskie. Film ten z pewnością pozostanie w pamięci widzów jako arcydzieło, które łączy w sobie piękno i okrucieństwo ludzkiego życia.