fot. materiały prasowe

Viktor&Rolf Haute Couture Wiosna-Lato 2024: Kontrolowany chaos i paradoksy eksperymentu

Twórczość Viktor&Rolf zawsze była miejscem, gdzie sprzeczność i paradoks stają się źródłem inspiracji. Ich najnowsza kolekcja Haute Couture na sezon Wiosna-Lato 2024 to wyraz tego artystycznego podejścia, które eksploruje skrajne przeciwieństwa. Polerowane kontra surowe. Studiowane kontra improwizowane. Poważne kontra zabawne.

W tej fascynującej kolekcji, zatytułowanej „SCISSORHANDS” („Nożycoręki” – tłum.), projektanci prezentują 28 zupełnie czarnych, wyjątkowych sylwetek, podzielonych na 7 grup. Każda z tych grup zaczyna się od nieskazitelnego stroju couture, wykończonego ręcznie, który stanowi punkt wyjścia dla trzech kolejnych iteracji tego samego projektu.

Pierwszy look każdej grupy to arcydzieło couture, ale to, co następuje potem, to prawdziwe mistrzostwo sztuki krawieckiej. Projektanci używają nożyczek krawieckich w sposób improwizowany, eksperymentując z ozdobnym cięciem. Od malutkich dziurek o wzorze rorschacha po suknię balową przeciętą na pół, każde nacięcie jest starannie kontrolowane, ale jednocześnie wprowadza element zorganizowanego chaosu.

Viktor&Rolf starają się zapanować nad chaosem, dokładnie wykańczając każde nacięcie, ukos i dziurę. To paradoksalne podejście, gdzie kontrolowane dopracowanie sfinalizowanych strojów couture kłóci się z surową, eksperymentalną spontanicznością projektów ciętych nożyczkami.

„Wszystko podlega ciągłym zmianom.” – podsumowują projektanci, co idealnie wpisuje się w motto uniwersytetu La Sorbonne, miejsca prezentacji kolekcji – „Twórcy przyszłości od 1257 roku”.

Jeśli chodzi o materiały, to kolekcja składa się z różnych kojarzonych typowo z couture, takich jak aksamit, cekiny i satyna, zarówno płynne, jak i zwarte. Brak koloru doskonale koncentruje uwagę na sylwetce, podkreślając jednocześnie misternie wycięte elementy, tworzące nacięcia i dziury w ozdobnych wzorach, ukazując ciało w nieoczekiwany sposób.

Finalnym akcentem są czarne pończochy marki Falke oraz cztery różne obcasy od Christian Louboutin, dodając tym samym ostatniego subtelnego elementu do tej niezwykle kreatywnej i paradoksalnej kolekcji Haute Couture Viktor&Rolf na sezon Wiosna-Lato 2024.