fot. materiały prasowe

„NAOMI”: Wystawa celebrująca cztery dekady mody i aktywizmu

W świecie mody niewiele nazwisk błyszczy tak jasno i rezonuje tak głęboko jak Naomi Campbell. Od jej przełomowych występów na wybiegu po nieustające wspieranie różnorodności i sprawiedliwości społecznej, Campbell odcisnęła niezatarty ślad w branży. Teraz, jej niezrównana kariera będzie świętowana na rewelacyjnej wystawie w renomowanym Muzeum Wiktorii i Alberta (V&A) w Londynie.

Zaplanowana na okres od 22 czerwca 2024 r. do 6 kwietnia 2025 r., „NAOMI” obiecuje być fascynującą podróżą przez życie i styl jednej z najbardziej ikonicznych postaci w historii mody. Z około 100 looków obejmujących niezwykłe 40-letnie życie zawodowe Campbell, wystawa zaprezentuje stroje haute couture, ready-to-wear oraz dodatki od czołowych domów mody z całego świata.

Ale „NAOMI” to nie tylko retrospekcja estetyki modelki. Jest to także świadectwo kulturowego przywództwa i aktywizmu Campbell, podkreślające jej rolę jako pionierki zarówno na wybiegu, jak i poza nim. Poprzez współpracę z głównymi domami mody, publikacjami i fotografami, Campbell nie tylko zdefiniowała pojęcie supermodelki, ale także wykorzystała swoją platformę, by promować różnorodność i równość w branży.

Wystawa będzie prezentować poruszające zdjęcia modowe kuratowane przez Edwarda Enninfula OBE, prezentując pracę takich autorytetów jak Nick Knight, Steven Meisel i Tim Walker. Te obrazy nie tylko stanowią oszałamiające opowieści wizualne, ale także świadectwa trwałego wpływu i uroku Campbell.

Co więcej, „NAOMI” będzie hołdem dla osób, które kształtowały podróż Campbell, od mentorów takich jak Nelson Mandela, który zainspirował ją do wykorzystania swojego głosu dla zmian społecznych, po współtowarzyszy takich jak Iman i Bethann Hardison. Będzie również wyróżniona ciągła pomoc Campbell dla wschodzących twórców, poprzez inicjatywy takie jak Arise Fashion Week i jej własna platforma EMERGE, podkreślając jej zaangażowanie w rozwój następnej generacji talentów.

W przełomowym ruchu wystawa jest produkowana we współpracy z samą Campbell, zapewniając, że jej głos i perspektywa są podkreślone przez całe doświadczenie. Odwiedzający mogą spodziewać się unikalnych spostrzeżeń i osobistych refleksji od Campbell, oferujących wgląd zza kulis w jej niezwykłe życie w modzie.

Jak sama Campbell zauważyła – „Jestem zaszczycona, że V&A poprosiło mnie o podzielenie się moim życiem w ubraniach z całym światem”. I rzeczywiście, „NAOMI” obiecuje być celebracją nie tylko wykwintnego stylu, ale także wytrwałości, aktywizmu i siły jednej kobiety, by inspirować zmiany.