fot. YouTube

Balenciaga Haute Couture Jesień-Zima 2024/2025: Tryumf awangardy i tradycji

Balenciaga od zawsze była marką, która łączy klasyczną elegancję z odważnymi, nowoczesnymi pomysłami. 53. kolekcja couture, zaprojektowana przez Demnę, to hołd dla subkultur i klasycznych kodów Balenciagi, przefiltrowanych przez współczesną estetykę. Wynik? Wyjątkowa linia, która jest równie prowokująca, co piękna.

Kolekcja zaskakuje przede wszystkim inspiracjami czerpiącymi z różnych subkultur: od streetwearu przez goth, po metal i skater. Te elementy wprowadzone do haute couture tworzą wyjątkową mieszankę minimalizmu i przepychu. Przykładem może być T-shirt wyściełany czarnym satynowym scuba, który nawiązuje do prac Andy’ego Warhola. Zwykły przedmiot codziennego użytku, jak puszka zupy czy koszulka, zostaje wyniesiony do rangi dzieła sztuki poprzez zaawansowane techniki.

Demna w swojej kolekcji odwołuje się do czterech stałych elementów stylu Cristóbala Balenciagi z jego ostatnich dwóch dekad: sylwetki kokonu, rękawów 3/4, ekstrawaganckiego nakrycia głowy i innowacyjnych tkanin. Każdy z tych elementów został zaadaptowany do współczesnych trendów, tworząc most między klasyczną elegancją a nowoczesnością.

Największą siłą tej kolekcji jest innowacyjność materiałów. Przykłady? Płaszcz z syntetycznych włosów, który jest farbowany i kształtowany ręcznie przez około 2,5 miesiąca, czy suknia z białych, przetopionych i zrecyklingowanych plastikowych toreb. Suknia bez cięć, zszywana jednym wielkim agrafką, czy kolumnowa suknia z folii aluminiowej, która formuje się wokół ciała, to tylko niektóre z niezwykłych kreacji.

Demna udowadnia, że haute couture może być również świadome ekologicznie. Wielu projektów wykorzystuje techniki upcyklingu – od sukienek z plastikowych toreb po suknie z faux fur, gdzie maleńkie paski materiału są szyte razem, przypominając tradycję wykorzystywania skrawków. Procesy te nie tylko podkreślają zaawansowanie techniczne kolekcji, ale również pokazują, jak moda może iść w parze ze zrównoważonym rozwojem.

Kulminacją kolekcji jest efemeryczna suknia z czarnego nylonu, wykonana z 47 metrów tkaniny, drapowana i formowana bezpośrednio na modelce przez zespół Couture. To kreacja, która istnieje tylko na jeden pokaz, stapiając się z ideą mody jako chwilowej, ulotnej sztuki.

53. kolekcja couture Balenciagi to prawdziwy majstersztyk łączący przeszłość z teraźniejszością, klasykę z awangardą. Demna udowadnia, że moda może być nie tylko piękna, ale i znacząca, pełna głębokich odniesień kulturowych i innowacyjnych technik. To kolekcja, która z pewnością zapisze się na kartach historii mody, będąc inspiracją dla przyszłych pokoleń projektantów i miłośników mody.

Kolekcja ta jest nie tylko wyrazem kunsztu artystycznego, ale także manifestem, że moda może być czymś więcej niż tylko ubraniem – może być formą sztuki, wyrażenia siebie i reakcji na otaczający nas świat.