fot. materiały prasowe

ArdAzAei Haute Couture Jesień-Zima 2024/2025: Kiedy nauka spotyka modę

Wyobraźcie sobie, że matematyka i fizyka teoretyczna znalazły swój wyraz w modzie haute couture. Brzmi jak science fiction? A jednak, Bahareh Ardakani, założycielka i dyrektor artystyczna domu mody ArdAzAei, udowadnia, że jest to możliwe. Kolekcja „Calabi-Yau: The Hidden Dimensions”, zaprezentowana na pokazie w Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, jest połączeniem naukowej precyzji i artystycznej wyobraźni, tworząc coś absolutnie niepowtarzalnego.

Kolekcja składa się z 25 unikalnych stylizacji, które stanowią hołd dla teorii strun i wielowymiarowych przestrzeni Calabi-Yau. Te matematyczne koncepcje stały się fundamentem projektów, gdzie petale kwiatów i nieskończone pętle materiałów stają się nośnikami dla niezwykle złożonych form. Jak mówi sama Bahareh Ardakani: „Geometria i matematyka inspirują mnie od początku istnienia ArdAzAei, ponieważ pozwalają ujawnić rytmy natury. Ta kolekcja jest oparta na ciekawości, jak różne materiały o odmiennych właściwościach mogą być manipulowane, aby stworzyć optykę geometrii w ruchu”.

Głównymi bohaterami kolekcji są jedwabna organza i satyna, które zdobią degradacyjne nadruki, tworząc iluzję ruchu i głębi. Kryształy rozmieszczone na krawędziach fałdowanych materiałów dodają kreacjom blasku i wyrafinowania. Szczególnie imponujące są suknie wieczorowe, gdzie warstwy tkanin tworzą spiralne kształty, zamrażając nieskończone pętle w jedwabiu faille i lamé.

ArdAzAei wprowadza także nową technikę haftu, gdzie koraliki są naszywane na inne koraliki, tworząc efekt wielkiego wybuchu światła na tkaninie. Takie detale, jak kryształy uformowane na wzór emblematu ArdAzAei i układane w kompozycje kwiatowe, są doskonałym przykładem mistrzowskiego rzemiosła, które wyróżnia tę kolekcję.

Architektura kolekcji odzwierciedla napięcie wibracyjnych superstrun. Geometryczne fałdy jedwabiu organza tworzą ukryte wymiary, które zmieniają kształty od ostrych linii biustonosza do muszlowych form w trenach sukienek. Charakterystyczne dla ArdAzAei sylwetki gorsetowe zostały zdekonstruowane, aby podkreślić czwarty wymiar – czas, a nowe garnitury z wysokimi kołnierzami wykonane z organicznego jedwabiu, dodają futurystycznego charakteru kolekcji.

ArdAzAei nie zapomina także o odpowiedzialności ekologicznej. Osiem kreacji z kolekcji jest certyfikowanych przez Global Organic Textile Standard (GOTS), co podkreśla zaangażowanie marki w zrównoważoną modę. Od surowców po procesy produkcyjne, każdy krok jest dokładnie śledzony, aby zapewnić najwyższe standardy ekologiczne i etyczne.

Kolekcja „Calabi-Yau: The Hidden Dimensions” to nie tylko ubrania – to artystyczna wizja połączona z naukową precyzją, która przenosi modę haute couture na zupełnie nowy poziom. Bahareh Ardakani i jej zespół stworzyli coś, co można określić mianem prawdziwej sztuki w ruchu. To pokazuje, że moda nie musi być tylko piękna, ale może także prowokować do myślenia i inspirować do odkrywania nowych, nieznanych wymiarów rzeczywistości.