Młody Design

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Wydarzenie Młody Design w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu było prezentacją produktów projektowanych przez polskich producentów i projektantów tworzonych w oparciu o artystyczną ideę. Organizując Młody Design, galeria aktywnie wsparła młodych twórców, stwarzając im miejsce do popularyzacji ich działalności. W ten sposób Tarasin stał się przestrzenią do dialogu oraz wymiany doświadczeń.

W ramach wydarzenia odbyły się również inspirujące spotkania z Eweliną Antonowicz, Jagodą Bartczak oraz Agnieszką Jankowiak. 

Podczas pierwszego spotkania, Ewelina Antonowicz, szefowa polskiego oddziału organizacji Fashion Revolution opowiedziała o potrzebie zmiany sposobu, w jaki branża mody produkuje, sprzedaje i konsumuje oraz co należy zrobić, aby koncerny ubraniowe były bardziej przyjazne i transparentne. By standardów społecznych i ekologicznych przestrzegano w całym łańcuchu produkcji, od wytwarzania włókien, przez wyrób tkanin, szycie, po sprzedaż i kupno ubrań. Nie chodzi o to, by zredukować zakupy do zera i demonizować modę, ale jak z niej mądrze korzystać.

Jagoda Bartczak, zwyciężczyni 10 edycji konkursu Art&Fashion Forum i półfinalistka 8. edycji OFF Fashion Kielce oraz 8 edycji Fashion Designer Awards, opowiedziała o obecności sztuki w projektowaniu – swoich inspiracjach i ulubionych artystach. Zdradziła również jak wygląda u niej proces tworzenia kolekcji, w czym pomaga jej matematyka oraz od czego najlepiej zacząć przy tworzeniu od podstaw własnej marki modowej.

Ostatnie z zaplanowanych spotkań było swoistą próbą zatrzymania czasu upływającego w pracowniach złotniczych polskich projektantów. Dzięki obszernej wiedzy Agnieszki Jankowiak, właścicielki marki Gusta, poznaliśmy wiele ciekawych sekretów historii polskiego złotnictwa. Agnieszka zaprezentowała również książkę stworzoną we współpracy z Galerią YES i odpowiedziała na pytanie dlaczego pozycja ta jest tak ważna dla polskiej kultury.

Partnerami medialnymi wydarzenia zostali: Lśnienie Magazyn, Kraft Magazyn, OCZY.MAG, Magazyn Example.pl oraz Fashion Post.