Luwr w Abu Dhabi

kult światła

Tak. Dobrze czytasz. Luwr znajduje się od 2017 również w Abu Dhabi. Za licencję możliwości używania przez instytucję nazwy „Luwr”, władze musiały zapłacić ponad miliard dolarów. Dobrze, że dzierżawa nazwy będzie trwała trzydzieści lat. Luwr w Abu Dhabi to pierwszy i jedyny zagraniczny oddział francuskiego muzeum. Z oryginalnego paryskiego budynku oraz Centre Pompidou, Muzeum Orsay,  Muzeum Rodina, Biblioteki Narodowej Francji czy pałacu królewskiego w Wersalu, do Emiratów trafiło ponad 300 dzieł sztuki.

Budynek w którym mieszczą się dzieła jest niezwykły w swojej prostocie. Musi też sprostać wielu czynnikom. Na przykład klimatycznym. W Arabii Saudyjskiej temperatury rzadko spadają poniże 30 stopni Celsjusza, co powoduje dodatkowe koszta przy instalacji klimatyzacji.

Głównym elementem budynku jest metalowy dach, który przykrywa 55 budynków połączonych alejkami. Stworzony z 7 850 gwiazd (największa ma szerokość 13 metrów) imituje rzucany cień przez palmy, dając niezwykły klimat we wnętrzu. Dodatkowo chroni dzieła sztuki od warunków atmosferycznych. Krążąc wśród ascetycznych, minimalistycznych alejek mamy szansę zobaczyć najznamienitsze dzieła sztuki.

Budowa kompleksu trwała ponad 10 lat. Wszystko przez ogólnoświatowy kryzys. Lecz w 2017 roku otwarto tą niezwykłą placówkę kultury. Znajdujący się na sztucznej wyspie budynek, będzie otoczony innymi zaprojektowanymi przez najbardziej znamienitszych architektów. Między innymi Aha Hadid czy Normana Fostera.