Te filmy o modzie musisz znać

Moda nie jedno ma imię. Szczególnie jeśli ktoś chce zekranizować jakąś słynną historię z modą w tle.

Projektantka

„Czy to… Dior? Bardzo dobrze. Ale to MOJA wersja.” – słyszmy na początku filmu, gdy tytułowa projektantka (grana przez wspaniałą Kate Winslet) przybywa do swojego rodzinnego miasta. Zapytasz po co bogata, obdarzona talentem kobieta postanowiła powrócić do zabitej dechami dziury z trzema domami na krzyż? Za wszystkim kryje się chęć zemsty na mieszkańcach, którzy gdy była dzieckiem bardzo zaszli jej za skórę i pochopnie ocenili.

Obejrzysz na Cineman.pl

Yves Saint Laurent

Burzliwe życie założyciela domu mody Yves Saint Laurent nie mogło obyć się bez ekranizacji. I to dwóch. Wydanych w tym samym roku. Według nas film w reżyserii Jalila Lesperta, znajdzie miejsce w biblioteczce każdego fana mody. Piękna sceneria i wiernie oddany zmienny charakter Yves’a. To również wzruszająca opowieść o nieprzemijającej miłości. Nie tylko do mody. W tym samym roku powstały dwa filmy o historii Yves Saint Laurenta, ale to film w reżyserii Jalila Lesperta, otrzymał aprobatę wieloletniego partnera projektanta – Pierra Berge.

The September Issue

Czym byłaby branża modowa bez Vogue-a? W ramach zajawki przed wydaniem polskiej edycji „biblii mody”, obejrzyjcie dokument w którym dowiadujemy się o tajnikach powstawania najdroższego w historii wrześniowego numeru czasopisma. Pamiętaj „wrzesień to styczeń dla mody.”

Film obejrzysz na Amazon Prime.

Iris

96-letnia Iris Apfel kontynuuje swoją pracę jako bizneswoman i ikona mody, mówiąc: „Mam szczęście, że pracuję. Jeśli masz szczęście robić coś, co kochasz, wszystko inne następuje”. Dokument pokazuje jej swobodnego ducha poprzez jej ekscentrycznie glamour, inspirując nas na każdym poziomie, ponieważ ta słodko-gorzka funkcja przypomina nam o znaczeniu indywidualności. Nawet u szczytu kariery widzimy, jak Iris trzyma się swoich wartości, choć w jej wieku, jako kobieta z klasy średniej, która dorastała podczas Wielkiego Kryzysu, ucząc nas zachowywać autentyczność na każdym kroku i czerpiąc luksus z miłości nad materiałem dobra.

Film obejrzysz w iTunes Store.

Coco Chanel

Francuski film biograficzny w reżyserii Anne Fontaine, który powstał na kanwie książki francuskiej pisarki Edmonde Charles-Roux. Opowiada historię młodej Gabrielle, która potem staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, a kamelia najważniejszym kwiatem kojarzonym do dzisiaj z domem mody Chanel.

Film obejrzysz na Ipla.tv, TVP VOD oraz VOD.pl.

Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody

Dokument opowiadający o życiu jednego z najbardziej ekscentrycznych projektantów mody. Dowiadujemy się tutaj m. in. dlaczego Garavani wysyła po swoją gromadę mopsów prywatny samolot i czemu nigdy u jego boku nie zobaczymy nikogo innego.