Modopolis – Forum Mody Polskiej 2020

Ekologiczna produkcja, wspieranie praktyk fair trade, tkaniny z certyfikatami, podejście zero waste – powody dla których 25 marek zdobyło Rekomendacje MODOPOLIS były różne. Wszystkie te marki łączy jedno – przekonanie, że moda powinna powstawać w poszanowaniu ludzi i środowiska. Prezentacja wszystkich wyróżnionych to preludium tegorocznej edycji MODOPOLIS – III Forum Mody Polskiej, która odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2020 w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Moda zrównoważona to naturalny wybór dla osób, które w swoich decyzjach konsumenckich kierują się świadomością ekologiczną i społeczną odpowiedzialnością. Coraz więcej marek i projektantów wpisuje się w ten trend. Rekomendacje Modopolis przyznane w ramach tegorocznej edycji Modopolis – Forum Mody Polskiej mają na celu promowanie kolekcji, tworzonych zgodnie z tą filozofią i wsparcie ich twórców w odniesieniu biznesowego sukcesu. Nagrodą w konkursie była nie tylko rekomendacja, ale i wsparcie promocyjne oraz finansowe, a także eksperckie konsultacje biznesowe.

„Różnorodność zgłoszonych projektów pokazuje, że trend mody odpowiedzialnej rośnie z roku na rok, inspirując twórców do nowych rozwiązań. Transparentna produkcja, przeznaczanie części dochodów na cele charytatywne, to coraz powszechniejsze działania podejmowane w świecie mody. Z kilkudziesięciu nadesłanych projektów z całego kraju wyłoniliśmy 25 finalistów, których jeszcze przed startem forum zaprezentujemy online.”

Aleksandra Dudek z Fabryki Sztuki w Łodzi, producentka Modopolis

Wśród wyróżnionych rekomendacją są nie tylko projektanci ubrań, ale też producenci akcesoriów i dodatków.  Wszystkich łączy misja tworzenia mody odpowiedzialnej. Ta idea bliska jest też marce Kamaryd, która jako jedyna biżuteryjna marka znalazła się na liście finalistów. Kolekcje ubrań powstają często w pojedynczych egzemplarzach lub szyte są tylko na zamówienie, czym chwalą się między innymi autorzy INAF.F. Wspólnym mianownikiem wielu marek jest trend zero waste – upcyclingowe wykorzystywanie skrawków materiałów, czy ubrań z drugiej ręki. Kolekcje Floating Jeans szyte są ze fragmentów jeansowych kurtek i spodni, marka ZODZYSQ wytwarza patchworkowe torby z mieszanych tekstyliów.

W wyróżnionych projektach nie brakuje też rękodzieła – dzierganych ubrań dla kobiet marki Florat Knot, ozdabianych haftem T-shirtów Bzdetki, dodatków marki WyRóB, czyli nietypowych toreb z niepotrzebnych zawleczek od puszek. Finalistami zostały także dwie łódzkie marki: Mito Sito, która specjalizuje się w sitodrukowych zdobieniach oraz wegańskie okrycia dla kobiet by Tati. Idea minimalizacji udziału chemikaliów w produkcji przyświeca twórcom Waste Me Not, którzy korzystają tylko naturalnych barwników. Coraz więcej twórców w branży modowej sięga po organiczne tekstylia i tkaniny z certyfikatem – bawełnę, a w szczególności len, który stał się wiodącym motywem dla marek Leleń i Lenoui.

Wszystkie marki nagrodzone Rekomendacją zobaczyć można w kanałach społecznościowych Modopolis. Ich prezentacja to zapowiedź zbliżającej się tegorocznej – trzeciej już – edycji Forum Mody Polskiej – Modpolis.

Branżowe spotkania niezależnych projektantów i producentów odbędą się 6-7 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi. Tradycyjnie już organizatorzy największy nacisk kładą na edukację i rozwój modowych biznesów. Warsztaty i panele oscylować będą wokół tematyki zrównoważonej marki i etycznej mody w dobie kryzysu. Szczegółowy program i szersza prezentacja wyróżnionych marek dostępne będą już wkrótce na www.modopolis.pl.