fot. materiały prasowe

Expo 2021: Polska

Kreatywność inspirowana naturą...

Największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze na świecie – Expo 2020 Dubai – rozpoczęło się 1 października 2021 roku i potrwa aż do 31 marca 2022 roku. Zostało przesunięte o rok z powodu pandemii COVID-19, ale organizatorzy postanowili zachować nazwę nawiązująca do roku 2020. Motto polskiej prezentacji brzmi: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

Wystawa zlokalizowana będzie w Pawilonie Polskim o powierzchni ponad 2000 m2, z charakterystyczną drewnianą fasadą i rzeźbą kinetyczną symbolizującą stado ptaków, a także efektowną, artystyczną instalacją multimedialną „Polski Stół”.

Powierzchnia „Polskiego Stołu” to ponad 120 modułów. Są to wyfrezowane z drewna jesionowego z Polski kwadraty i prostokąty. Przedstawiają „mapę” – terenu, gór czy miast naszego kraju. Wszystkie elementy zostały stworzone przy pomocy satelity i specjalnego algorytmu, umożliwiającego zebranie szczegółowych danych rzeźby terenu czy wysokości budynków. Pozwoliło to odwzorować w mniejszej skali to jak wygląda nasz kraj.

Oprócz drewna „Polski Stół” zawiera też unikalne elementy stworzone przez najbardziej wybitnych artystów czy architektów pochodzących z naszego kraju. Możemy tutaj zobaczyć m. in. pracę Agnieszki Bar, Oskara Zięty czy Macieja Siudy.

Za koncepcję ekspozycji odpowiada pracownia WXCA we współpracy z Bellprat Partner ze Szwajcarii. Projekt „Polskiego Stołu” opracowała firma RAZ, natomiast Ejsak Group wykonała konstrukcję, elementy drewniane i warstwę interaktywną instalacji.

W ciągu sześciu miesięcy Expo odwiedzi 18 mln osób, które – według szacunków organizatorów – odwiedzą 25 mln osób, a przez najbliższe sześć miesięcy na Expo 2020 Dubai odbędzie się prawie 1000 różnego rodzaju wydarzeń organizowanych przez nasz kraj. W programie składającym się z kilku różnych inicjatyw, weźmie udział łącznie blisko 2500 polskich firm – w tym prawie 1800 zaprezentuje się w Pawilonie lub na różnych wydarzeniach w Dubaju, a 700 weźmie udział w wydarzeniach, eksperckich webinariach czy spotkaniach online.

Do najważniejszych wydarzeń należą: Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (7 grudnia 2021) oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23 lutego 2022).