Saint Laurent Wiosna-Lato 2022

Od chwili, gdy Yves Saint Laurent odkrył Marrakesz w 1966 roku, miasto stało się intymnym schronieniem projektanta, w którym cieszył się spokojniejszym, łatwiejszym rytmem życia w przeciwieństwie do napiętego paryskiego harmonogramu pracy.

Wybitne osobiste znaczenie Marrakeszu dla założyciela domu jest sugestywnym tłem dla całkowicie wybiegającej w przyszłość kolekcji Anthony’ego Vaccarello dla mężczyzn na wiosnę i lato 2023 roku. Jeśli kiedykolwiek istniała granica między tym, co stanowi „męską” garderobę, a tym, co sprawia, że ​​ubrania są „kobiece”, to tutaj elegancko się rozpływa.

Smoking, być może najbardziej znaczący element słownictwa Saint Laurent, po raz kolejny zostaje zreinterpretowany, dopracowany i nasycony możliwościami, kontynuując wariacje, które Vaccarello badał w damskiej kolekcji marki na jesień-zimę 2022 roku. Ekscytujące cięcia obejmują nowe rozwiązania kołnierzyków i ramion, opcje jedno- i dwurzędowe, a także elegancką, ale nowoczesną kremową wersję smokingu z lekkiego jedwabiu.

Dominująca wysoka talia i szeroka nogawka tworzą wydłużony kształt, czasami przerywany wąskimi lub pudełkowymi akcentami. Sylwetki są ogólnie bardziej zrelaksowane, odzwierciedlając typową dla Marrakeszu łatwość życia. Okrycia wierzchnie są luźniejsze, płynniejsze, mniej skonstruowane. Satynowe płaszcze otulają ciało prawie do ziemi. Grain de poudre, delikatna w dotyku wełniana tkanina, która od dawna kojarzy się z domem – Yves Saint Laurent uwielbiał jej używać – robi silne wrażenie, powtarzając się w wielu stylizacjach.

Oprawa spektaklu honoruje majestatyczne piękno Maroka: zainspirowany powieścią Paula Bowlesa The Sheltering Sky z 1949 roku, Vaccarello, we współpracy z londyńskim artystą i scenografem Es Devlinem, stworzył budzący podziw scenografię na środku pustyni Agafay – świetlista oaza w kształcie pierścienia pośród rozległego, jałowego nieznanego. To nadzieja i tajemnica zestawione jako metafora fascynującej złożoności życia.