Third Skin: Intymna odsłona światowych artystów

Nobuyoshi Araki, Jean-Michel Basquiat, Charlotte Moorman, Felix Gonzalez-Torres to nazwiska tylko niektórych artystów, których prace będzie można obejrzeć w kameralnej przestrzeni kamienicy OP ENHEIM we Wrocławiu, niczym w berlińskim mieszkaniu kolekcjonerki Eriki Hoffmann.

Erika i Rolf Hoffmann nigdy nie używali słowa „wystawa” w odniesieniu do prezentacji swojej kolekcji, którą gromadzili od lat 60. XX wieku. Miejscem intensywnego i długotrwałego kontaktu z dziełami nie były przestrzenie wystawiennicze, ale ich własne mieszkanie. Dlatego celem prezentacji była przede wszystkim ich własna interakcja z kolekcją, którą Erika Hoffmann opisała kiedyś jako trzecią skórę, Stąd tytuł wystawy, którą 17 września otwieramy w OP ENHEIM.

Tematyka prezentowanych dzieł porusza się po szerokim spektrum rozumienia granic. Prezentowane prace odwołują się z jednej strony do granic między ludźmi, a z drugiej – granic w sztuce, ich zacieraniu, przekraczaniu, pokonywaniu i – co być może najważniejsze – negocjowaniu.

Skupiłyśmy się na dwóch aspektach. Jednym z nich była relacja i interakcja prac z ludzkim ciałem. Chciałyśmy również wybrać dzieła, które według nas komunikują się i dialogują ze sobą w szczególnie wzbogacający sposób w ramach intymnej przestrzeni wystawienniczej. 

Dorothée Bril, kuratorka wystawy

Hoffmanowie przekazali część swojej prywatnej kolekcji w darze dla Staatliche Kunstsammlungen Dresden. W ramach trwającej współpracy uzgodniono, że prace będą pokazywane nie tylko w Dreźnie, ale także w innych miastach Saksonii i poza nią. Stąd m.in. współpraca z OP ENHEIM.

We Wrocławiu zostaną zaprezentowaną dzieła trzynastu światowej sławy artystów, wśród nich: Monici Bonvicini, Charlotte Moorman, Felixa Gonzaleza-Torresa i Pipilotti Rist.

Staramy się pokazywać niedostępne na co dzień dzieła na wyciągnięcie ręki. Chcemy przybliżać koncepcje kolekcji prywatnych i pokazywać, jak istotny dla rozwoju sztuki i kultury w ogóle jest aspekt prywatnego mecenatu. Kolekcja Eriki Hoffmann jest jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych kolekcji na świecie. To godne uczczenie naszego jubileuszu pięciolecia. 

Kama Wróbel, dyrektorka OP ENHEIM

Wystawa „THIRD SKIN” zostanie otwarta dla publiczności 17 września 2023 roku w OP ENHEIM (plac Solny 4, Wrocław). Tego dnia o godz. 11:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie dla publiczności. 

Wystawa powstała we współpracy Fundacji OP ENHEIM i Schenkung Sammlung Hoffmann, Staatliche Kunstsammlungen Dresden.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminy Wrocław.

OCZY.MAG objął patronat medialny nad wystawą.