fot. materiały prasowe

Balmain Jesień-Zima 2024/2025: Połączenie historii i wspomnień

Kolejna kolekcja marki Balmain na sezon jesień-zima 2024/2025 to inspirujące połączenie historii i osobistych wspomnień dyrektora kreatywnego marki Olivier Rousteinga. Looki nowej kolekcji nieuchronnie prowadzą nas przez bogate archiwa marki Balmain, gdzie inspiracją stała się nie tylko wieloletnia historia mody, ale także doświadczenia projektanta.

Motywem przewodnim tej kolekcji jest zieleniec Pierra Balmaina, który od dawna zwracał uwagę na piękno ogrodów, wzbogacając swoje kreacje o owoce z własnych ogrodów. Jednak projektant postanowił poszerzyć horyzonty, eksplorując nie tylko dziedzictwo Pierre’a Balmaina, ale również własne korzenie i miejsca, które kształtowały jego osobę. Zamiast tradycyjnych jabłek, orzechów czy truskawek, w kolekcji dominują motywy winogron, symbolizujące miasto narodzin projektanta – Bordeaux. To miasto, pełne historii i uroku, stało się głównym źródłem inspiracji, przynosząc na wybieg klimat elegancji i klasyki, charakterystyczny dla Bordeaux.

Projektant przyznaje, że choć jest nieco stronniczy, to uważa, że Bordeaux należy do najpiękniejszych miast w Europie. Jego kolekcja łączy więc śmiałe linie z precyzyjnym krojem, odzwierciedlając ponadczasowy styl francuskich kobiet.

W kolekcji nie mogło zabraknąć również trenczów, będących nieodłącznym elementem garderoby mieszkańców Bordeaux. Projektant zagrał z klasycznymi formami, przekształcając je w różnorodne elementy odzieży, w tym spódnice, sukienki, spodnie i krótkie marynarki. Dodatkowo, inspirując się codziennymi scenami z targów, zaproponował nietypowe, luksusowe wersje tradycyjnych francuskich torebek.

Kolekcja odwołuje się także do pamiętnych pikników, będących integralną częścią życia w Bordeaux. Motywem przewodnim stał się kultowy wzór Vichy, wzbogacony o motywy owocowe i eleganckie hafty, tworząc idealny strój na piknik w stylu Pierra Balmain.

Jednak to nie koniec niespodzianek – kolejnym elementem, który znalazł się w kolekcji, są malownicze spirale ślimaka, symbolizujące kuchnię Bordeaux. Projektant wykorzystał je w różnorodny sposób, od subtelnych detali po wyraziste ozdoby, nadając kolekcji unikalny, rozpoznawalny charakter.

Podczas pokazu na wybiegu mistrzowie z atelier Balmain prezentowali swoje umiejętności, wykorzystując tradycyjne techniki krawieckie, misternie zdobione tkaniny i precyzyjne skóry. Kolekcja jest pełna detali, które zapraszają do bliższego przyjrzenia się i docenienia drobiazgów.

Nowa kolekcja Balmain to nie tylko historia mody na tkaninie, ale także osobiste podróże projektanta, które odzwierciedlają się w każdym detalu. To zbiór wspomnień, inspiracji i wyrafinowanego stylu, który zachwyci nie tylko miłośników mody, ale wszystkich, którzy cenią elegancję i klasyczny styl.