fot. materiały prasowe

„Od Serca do Rąk”: Opowieść Dolce&Gabbana o włoskiej modzie

W dniach od 7 kwietnia do 31 lipca 2024 roku Palazzo Reale w Mediolanie, zaprasza na niezwykłą podróż przez wyjątkowe kreacje Domenico Dolce i Stefano Gabbana, założycieli kultowej marki Dolce&Gabbana. Wystawa „From the Heart to the Hands: Dolce&Gabbana” („Od Serca do Rąk: Dolce&Gabbana”) jest pierwszą dedykowaną temu duetowi projektantów i stanowi hołd złożony włoskiej kulturze, która od zawsze była dla nich inspiracją i wielką muzą.

Promowana przez miejskich włodarzy Mediolanu i wyprodukowaną przez Palazzo Reale oraz IMG, ekspozycja jest kuratorstwem Florence Müller. Światowej sławy profesor i autorka, dyrektorka Union Française des Arts du Costume w Musée des Arts Décoratifs w Paryżu oraz kuratorka Sztuki Mody i Tekstylnej w Denver Art Museum. Lecz to właśnie Mediolan został wybrany na pierwszy przystanek tej międzynarodowej trasy, która obejmie niektóre z największych ośrodków kulturalnych na świecie.

Wystawa to wyraz miłości do włoskiej kultury, źródła inspiracji i muzy dla ducha marki od samego początku. Przenosi nas przez niezwykły proces twórczy ich założycieli: od serca, gdzie rodzą się pomysły, do rąk, które dają im kształt.

W Palazzo Reale w Mediolanie prezentowane są liczne instalacje immersyjne oraz specjalnie zlecone dzieła cyfrowe, które wprowadzają w dialog różnorodne języki kreatywne ze specyficznymi kreacjami marki Dolce&Gabbana, budując podróż przez różne aspekty ich stylu, od sztuk wizualnych po architekturę, od muzyki po włoskie tradycje i od teatru po Dolce Vita.

Podróż rozpoczyna się przed Palazzo Reale. Wystawa zaczyna się serią cyfrowych dzieł sztuki stworzonych przez wiodących współczesnych artystów wizualnych, którzy przedstawili swoje interpretacje kreacji Dolce&Gabbana. Są to prace m.in. Felice Limosani, Obvious Art, Alberto Maria Colombo, Quayola, Vittorio Bonapace i Catelloo.

Ekspozycja kontynuuje się na Piętrze Szlacheckim Palazzo Reale poprzez dziesięć sal, z których każda eksploruje kluczowy temat leżący u podstaw istoty domu mody, zaczynając od przestrzeni całkowicie poświęconej Fatto a Mano, czyli Ręcznie Robione. Odwiedzających witają obrazy inspirowane Wielkim Tourne Alta Moda kolekcji Dolce&Gabbana, sygnowane przez Anh Duong, których ikoniczny estetyzm harmonijnie łączy się z tożsamością marki i jest w bliskiej rozmowie z wybranymi ubraniami prezentowanymi w tej sali.

Druga sala poświęcona jest sztuce weneckiego szkła. Wystawa rozwija się pośród serii precyzyjnie wykonanych luster i żyrandoli, stworzeń zaprojektowanych, aby odzwierciedlać misterną haftowaną i kryształową ornamentykę ozdabiającą prezentowane obok ubrania.

Trzecia sala to hołd dla Lamparta, powracającej motywacji w wizji Dolce&Gabbana. Różne lokalizacje z znanego filmu Luchino Viscontiego na podstawie powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusa są przywoływane w Palazzo Reale dzięki immersyjnej scenografii, która odtwarza słynną scenę balową. Czwarta sala poświęcona jest tematowi poświęcenia, zanurzona w barokowej atmosferze: pod auspicjami Serca Jezusowego przestrzeń prezentuje współczesne sanktuarium, skrzynię skarbów, która zawiera wybór kreacji Alta Moda i Alta Gioielleria, w których zmienia się czar czarnego Sycylijskiego złota i okazałość złota.

Serce wystawy stanowi piąta sala, która daje niezwykły wgląd w praktykę warsztatową centralną dla kolekcji Alta Moda, Alta Sartoria i Alta Gioielleria Dolce&Gabbana. To miejsce, które wiernie odwzorowuje pracownie i laboratoria domu mody, będzie świadkiem pracy krawców, szwaczek i rzemieślników w każdy piątek od 11:00 do 13:00 i od 16:00 do 18:00, zanurzając odwiedzających w proces tworzenia tych dzieł, od koncepcji do realizacji.

Ten rozległy projekt wystawy jest wynikiem znaczącej sieci wiedzy i sztuki, wypracowanej poprzez autentyczną współpracę między Palazzo Reale a Dolce&Gabbana. Projekt rozwija się na wielu poziomach, opowiadając historię jednego z czołowych domów mody na świecie. Wyjątkowość włoskiego rzemiosła artystycznego zawsze była obfita; ta podróż bada liczne źródła inspiracji dla dwóch międzynarodowo uznanych projektantów, głęboko zakorzenionych w historii naszego kraju, obejmując od sztuki po architekturę, a od muzyki po kino. To niezwykła wystawa, gdzie ubranie, choć wspaniałe, jest jedynie jednym aspektem wyrazu w szerszej, bardziej obejmującej wizji. Hojność tych dwóch artystów, którzy dzielą głęboką sympatię dla Mediolanu, sięga poza wybór go jako inauguracyjnego celu ich wielkiej światowej trasy wystawowej. Oni także przyczyniają się do renowacji dzieł sztuki i pomieszczeń w Palazzo Reale, w tym wspaniałej Sali Tronowej.

Tommaso Sacchi, Radny ds. Kultury

Podróż kontynuuje się koncentrując się na architekturze, dyscyplinie, z której Domenico Dolce i Stefano Gabbana często czerpią. Immersyjna instalacja prezentowana w sali wyraża tę relację, wykorzystując techniki mapowania wideo w dialogu z renesansowymi dziełami sztuki zdobiącymi wybrane elementy w centrum sali.

Bogactwo sycylijskiej tradycji rzemieślniczej ożywa w siódmej sali dzięki specjalnej instalacji ręcznie malowanej przez mistrzów malarskich majoliki i Sycylijskiej Karty, wzbogaconej o wideo-dokumentację ich pracy w toku. Tu prezentowane są niektóre kreacje Alta Moda Dolce&Gabbana, które przekształcają ludowe symbole Sycylijskiej Karty i jej wzory w noszalne dzieła sztuki. Eksploracja sycylijskiej tradycji artystycznej kontynuuje się w ósmej sali z hołdem dla Giacomo Serpotty, mistrza okresu baroku, który poświęcił swój talent pracy ze sztuką gipsową. Wyświetlana jest tu selekcja sukienek z kolekcji Stucchi Alta Moda, które łączą się z otaczającą przestrzenią w wielką symfonię wizualną.

Dziewiąta sala odzwierciedla wymiar mitu, okazałości i marzeń: z jednej strony greccy bogowie, którzy materializują się w postaci eterycznych sukien z kolekcji Alta Moda prezentowanych w Dolinie Świątyń w Agrigento; z drugiej strony wybór kreacji Alta Sartoria ozdobionych eleganckimi mozaikami, które celebrują bogactwo włoskich bizantyjskich bazylik.

Wystawa kończy się dziesiątą salą, która poświęcona jest silnej więzi między światem Opery a wizją Dolce&Gabbana. Wnętrze Palazzo Reale zostaje rozebrane i przekształcone w wnętrze włoskiego teatru, gdzie szkarłatne zasłony i poziomy loży otwierają się na scenę, na której kreacje inspirowane ulubionymi operami projektantów są w centrum uwagi. Wystawa „Od Serca do Rąk: Dolce&Gabbana” obiecuje zapewnić widzom niezapomniane przeżycie, łącząc w sobie fascynujące historie, rzemiosło i sztukę w jednym wielkim spektaklu. To wydarzenie, którego nie można przegapić dla wszystkich miłośników mody, kultury i sztuki.