Duńskie dziewczyny robią to dobrze

Odkryj kopenhaski luz

Zwykło się mówić, że Dania jest krajem cyklistów i specjalistów od recyklingu, jednak ostatnio częściej niż o duńskich rowerach mówi się o unikalnym stylu, którym zachwycają się młode kobiety na całym świecie. Duńska moda jest bowiem zlepkiem luzu, minimalizmu i praktycznych rozwiązań. Nie sposób byłoby nie wspomnieć o kopenhaskich dziewczynach, które są jej odzwierciedleniem. Poprzez swoje klasyczne stylizacje i nietuzinkowy wygląd nadają duńskiej modzie prawdziwy, autentyczny charakter.

Kopenhaski obłęd

Mają piękne włosy i muśnięte słońcem ciała. Kochają minimalizm i klasyczną nonszalancję. W swoich codziennych stylizacjach stawiają na różnorodność faktur i wysoką jakość. Nie boją się proporcji i lubią zabawę formą. Cenią wygodę ponad wszystko. Praktyczność ubioru jest w ich przypadku codziennością, w końcu żyją w mieście, w którym każdy przemieszcza się głównie rowerem. 

Największe domy mody z całego świata zwariowały na ich punkcie i przesyłają im ubrania, które umiejętnie zestawiają z wyselekcjonowanymi łupami vintage. Nawet nasza rodzima Magda Butrym doceniła styl duńskich dziewczyn, współpracując z duńskimi influencerkami od dłuższego czasu. Duńskie it-girls umieją przede wszystkim docenić jakość rzeczy, które służą im na lata. Są świadome świata, w którym żyją, dbają o środowisko i nade wszystko cenią marki przestrzegające zasady etycznej mody. Respektują lokalny rynek i wspierają miejscowe marki, takie jak Ganni czy Eytys, które są znane i sprzedawane na rynkach na całym globie. Nie bez powodu Copenhagen Fashion Week jest jednym z najbardziej obleganych wydarzeń mody, w którym uczestniczą dziennikarze i fotoreporterzy mody ulicznej z całego świata.

Celebrowanie momentów

Tu nie chodzi tylko o modę, jest ona tylko składową kopenhaskiego stylu życia. Kopenhaga od lat wygrywa w rankingach na „najszczęśliwsze miasto na świecie”. O duńskim „hygge” oznaczającym komfort, wygodę, używanym jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia mówił już cały świat. 

Definiując bowiem to, w jaki sposób żyją Duńczycy, określiłbym to jednak umiejętnością celebrowania życia i wszystkich jego aspektów. Mają oni bowiem dryg do tworzenia rzeczy pięknych, są niezwykłymi estetami, którzy potrafią docenić piękno w każdym momencie. Tym właśnie wyróżniłbym duńskie trendsetterki, które potrafią w absolutnie unikalny sposób zadowolić estetycznie swoich odbiorców. Te dziewczyny wiedzą, jak w przewrotny sposób uchwycić poranne promienie słońca, popołudniową kawę czy wieczorne spotkanie nad rzeką. Ich styl bycia inspiruje, gdyż nie bez powodu kobiety na całym świecie naśladują ich charakterystyczną estetykę.

Światowa sława

Żeby nie być gołosłownym, przedstawiam Wam dziewczyny, które jak na to, że sama Dania liczy jedynie ponad 5 milionów mieszkańców, zdobyły ogromne zasięgi i uznanie osób z całego świata. 

Josefine Haaning Jensen

https://www.instagram.com/p/CDTrnTIJ710/

Tę 25 letnią Dunkę obserwuje ponad milion osób! Jest znana z monochromatycznych, minimalistycznych stylizacji i wielkiego zamiłowania do detali i akcesoriów. To, jak w bezprecedensowy sposób łączy oversizowe trencze ze sportowymi, wygodnymi butami, niosąc w ręku najnowszą torbę Bottega Veneta, jest kwintesencją kopenhaskiego stylu. Z dala jej od komercyjnych realizacji i nieprawdziwych historii. Josefine podąża swoją własną obmyślaną ścieżką i wychodzi jej to na dobre. 

Freja Wewer

https://www.instagram.com/p/By22QGKgTZp/

Styl Freji zdefiniowałbym z kolei jako eklektyczny. Korzystając z podstawowych form i rodzajów garderoby, potrafi połączyć je w niebanalny sposób. Nikt tak jak ona nie potrafi zestawić najnowszej, wybiegowej sukienkiZadig&Voltaire ze znoszonymi, beżowymi, męskimi chinosami. Freja Wewer jest w pełni świadoma swojej odmienności, co pozwala przyciągnąć jej do siebie największe zagraniczne marki.

Pernille Teisbaek

https://www.instagram.com/p/CCJPhaul5HE/

Pernille Teisbaek jest autorką jednego z najbardziej znanych modowych poradników „Dress scandinavian”. Jej styl jest zlepkiem wszystkiego, co tylko kojarzy nam się z tym regionem. Pernille jest mistrzynią zestawiania ze sobą różnych rodzajów tkanin, a także wielbicielką złotej biżuterii oraz luksusowych torebek. Dodatkowo, inspiruje nie tylko stylem, ale również swoimi niezwykłymi podróżami.

Sophia Roe

https://www.instagram.com/p/B_mezPnA0ZB/

Sophia Roe jest odzwierciedleniem modowego minimalizmu, który przyciąga wzrok niczym magnes. Jej niekonwencjonalne podejście do prostych form zachwyca i pozwala zawiesić oko na monochromatycznych zestawieniach, które łączy z najgorętszymi akcesoriami domów mody, takich jak The Row czy Loewe. Jeśli miałbym określić ją jednym słowem, powiedziałbym po prostu – autentyczna.

Jeanette Friis Madsen

https://www.instagram.com/p/CEPAsPIAjCm/

Styl Jeanette opiera się na wyciąganiu jednego elementu garderoby na pierwszy plan. Madsen znana jest bowiem z niekonwencjonalnego podejścia do mody i zaskakujących połączeń. Jej słynne łączenie plażowych japonek Havaianas z casualowymi płaszczami, czy koszulami jest kwintesencją kopenhaskiego luzu. Przemawiająca przez jej styl surowość jest przyciągająca. Oprócz luźnych zdjęć stylizacji i uroków życia w „najszczęśliwszym mieście na świecie’ na profilu Jeanette znajdziemy jedzeniowe inspiracje z kraju najstarszej monarchii.