Webinaria ASP projektu „Native”

New Creative Trails – „Native” – to europejski projekt wspierający młodych projektantów w ich kreatywnych działaniach. Ma on na celu promocję 10 utalentowanych designerów, wybranych w konkursie, w oparciu o mentoring i twórcze staże w firmach tekstylnych, instytucjach artystycznych czy kulturalnych związanych z modą. Po ich odbyciu, kolekcje młodych projektantów zostaną zaprezentowane w pięciu europejskich miastach. 

Jednak to nie wszystko. Głównymi założeniami projektu są: poszerzanie i upowszechnianie wiedzy, podnoszenie poziomu umiejętności oraz wymiana międzykulturowych doświadczeń nie tylko wśród designerów, lecz również firm w branży mody. 

Wśród partnerów „Native” znajdują się instytucje będące członkami europejskiej sieci tekstylnej ACTE: Rada Miejska Borås w Szwecji, Rada Miejska Prato we Włoszech, Kataloński Klaster Mody MODACC, a także Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Z tej okazji, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego organizuje webinaria w duchu zamierzeń projektu: wsparcia w tworzeniu międzykulturowego i międzypokoleniowego dialogu na różnych rynkach mody.

Webinaria odbędą się 26 i 30 listopada w godzinach 15:00 – 17:00. Będą one transmitowane na żywo w języku angielskim (wymaga wcześniejszej rejestracji).

Tematem pierwszego dnia będzie: „Circular economy for the fashion sector. Gospodarka o obiegu zamkniętym w sektorze mody”. W dzisiejszych czasach, kiedy nastąpił przesyt masową produkcją z Chin, to bardzo ważne zagadnienie. Aspekt ekologiczny produktu, jego jakość i jak najdłuższe życie. O tym jak najlepiej podejść do tematu opowiedzą Gwen Cunningham oraz Hilde van Duijn, ekspertki panelu dyskusyjnego. Całe spotkanie poprowadzi Aleksandra Bąkowska, autorka pierwszego w Polsce bloga o etycznej modzie.

Drugiego dnia zostaną poruszone kwestie w zakresie: „Intellectual property rights for the fashion sector. Prawa własności intelektualnej”. To kolejny bardzo istotny temat, o którym w dobie social mediów często zapominamy. Jakie prawa przysługują twórcom? Jak uchronić się przed kradzieżą własności intelektualnej?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci: Maxi Bohn i Konrad Galiński w rozmowie z Dorotą Stępniak, kuratorką i producentką wystaw. 

Oba webinaria będą otwarte i ogólnodostępne. Ponadto po każdym z nich będzie istniała możliwość zadawania pytań i otwartej dyskusji z zaproszonymi specjalistami. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do podjęcia dialogu o zrównoważonym rozwoju mody.