Manufaktura w Bolesławcu: Wielkanocna zastawa

Choć w tym roku prawdopodobnie nie będziemy mogli spotkać się przy wielkanocnym stole w większym gronie. Nie znaczy to wcale, że musimy zrezygnować z magii tych świąt. Jej elementem z pewnością będzie odpowiednia, wiosenna zastawa, na której spożywać będziemy niedzielne śniadanie, ale też późniejszy obiad i podwieczorek. Jaka? Na przykład kolekcja Flower Line z Manufaktury w Bolesławcu, a zwłaszcza naczynia w dekoracjach S0001 i S0002.

Wiosna, a w sposób szczególny – Wielkanoc, to czas odradzającego się życia. Czas gdy przyroda budzi się z zimowego snu – zastępuje szarości i biel śniegu bogactwem kolorów, rozwija bukiety zapachów i całą feerię różnorakich kształtów. Te święta, nawet mimo pandemii, nie mogą być pozbawione tego czaru. Dlatego aranżując wielkanocny stół nie możemy zapomnieć o odpowiedniej jego oprawie, której podstawą mogą być właśnie kolory, kwiaty i florystyczne wzory.  

– Wiosna to przede wszystkim przyroda – rozwijające się bazie, przebijające ostatnie śniegi drobne kwiaty, pierwsze liście nieśmiało wyglądające z pąków… Wiosna to wszelkie odcienie zieleni, ale także: żółcienie, czerwienie, róże, błękity i fiolety. Wszystkie mocne, do granic nasycone i absolutnie żywe. Dlatego i nasza propozycja na wielkanocny stół jest pełna barw. Oprócz tradycyjnego i tak charakterystycznego dla bolesławieckiej ceramiki kobaltu, w kwietnych wzorach oznaczonych numerami: S002 i S001, zaklęta jest czerwień i żółć. Radosna, ale i bardzo klasyczna.

Paweł Zwierz, Manufaktur w Bolesławcu

Naczynia z Manufaktury w Bolesławcu to propozycja wręcz stworzona na wielkanocny stół nie tylko ze względów estetycznych. Znajdziemy tu wszystko, co niezbędne podczas świątecznego śniadania. Mowa tu o kieliszkach, podstawkach i dużych talerzach na jajka, ale także o wazie i czarkach z uszkami na żurek, talerzach i talerzykach, miseczkach oraz dużych maselniczkach. Poza tym w jej ramach znajdziemy smukłe dzbanki i pękate czajniczki na aromatyczną herbatę lub kawę, a także pięknie wyprofilowane kubki i filiżanki. Wzrok z pewnością przyciągną solniczki i pieprzniczki – bardzo oryginalne, bo przypominające niewielkie puzderka. 

Ceramika ze swoim rustykalnym stylem również pasuje do pełnej naturalnych, zaczerpniętych z przyrody i z sztuki ludowej oprawy świąt wielkanocnych. Garncarskie tradycje pielęgnowane przez Manufakturę w Bolesławcu, choć dziś mają formę nowoczesnych, współcześnie kreowanych wzorów też odwołują się do motywów z natury i folkloru. 

– W tym roku zachęcamy do zabawy w miksowanie wzorów na wielkanocnym stole i połączenie dwóch wariantów margerytkowego wzoru. Pierwszy z nich to ciemne kwiaty umieszczone na jasnokremowym, prawie białym tle. Druga opcja stanowi negatyw pierwszej – w niej jasne płatki wyraźnie odcinają się od głębokiego kobaltowego tła. Można je połączyć lub użyć tylko jednego.”

Paweł Zwierz, Manufaktura w Bolesławcu  

Wszystkie naczynia i dekoracje w dekoracjach S0001 i S0002 dostępne są w sklepach stacjonarnych – w tym w nowych salonach w Gdańsku, Lublinie i Zakopanem, a także w nowym sklepie internetowym Manufaktury w Bolesławcu.