fot. materiały prasowe

MET Gala 2024: Kim będą tegoroczni współprowadzący?

Metropolitan Museum of Art ogłosiło dzisiaj współprowadzących tegorocznej MET Gali, która odbędzie się 6 maja w Nowym Jorku. Bad Bunny, Chris Hemsworth, Jennifer Lopez oraz Zendaya będą – wraz z Anną Wintour – pełnić funkcję współprowadzących tego wieczoru. Bal odbywa się rokrocznie w każdy pierwszy poniedziałek maja i oznacza otwarcie wiosennej wystawy Costume Institute – w tym roku pt. „Śpiące Piękności: Odrodzenie Mody”. Wydarzenie zapewnia główne źródło finansowania corocznych wystaw, publikacji, zakupów oraz ulepszeń kapitałowych.

Tegoroczna wystawa zrewitalizuje zdolności sensoryczne arcydzieł w kolekcji muzeum poprzez badania, analizę konserwacyjną i różnorodne technologie – od najnowocześniejszych narzędzi, sztucznej inteligencji i obrazów generowanych komputerowo, po tradycyjne formaty rentgenowskie, animacje wideo, projekcje świetlne i krajobrazy dźwiękowe.

Będzie to około 250 obiektów obejmujących cztery wieki, wizualnie zjednoczonych przez ikonografię związaną z naturą, która będzie metaforą kruchości i ulotności mody.

Do tej pory MET Gala zebrła ponad 223,5 miliona dolarów na rzecz Costume Institute. Całe archiwum instytutu obejmuje ponad 33 000 obiektów reprezentujących siedem wieków mody i dodatków – od XV wieku do czasów współczesnych – dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Historię rozpoczął jako Muzeum Sztuki Kostiumów, jako niezależna jednostka powołana w 1937 roku. W 1946 roku połączył się z Metropolitan Museum of Art jako Costume Institute, a stał się działem kuratorskim w 1959 roku.

W styczniu 2009 roku Brooklyn Museum przekazał swoją renomowaną kolekcję kostiumów do The Met, gdzie jest znana jako Brooklyn Museum Costume Collection at The Metropolitan Museum of Art. Połączone kolekcje stanowią teraz największą i najbardziej kompleksową kolekcję kostiumów na świecie.

W maju 2014 roku Costume Institute ponownie otworzyło się jako Anna Wintour Costume Center, obejmując Galerię Lizzie i Jonathana Tischa oraz Galerię Carla i Iris Barrel Apfel, ze zmodernizowaną pracownią konserwacji kostiumów, obiektami badawczymi/magazynowymi i Biblioteką Referencyjną Kostiumów Irene Lewisohn, jedną z najważniejszych bibliotek modowych na świecie.