Joanna Małecka Jesień-Zima 2019/2020

Najnowsza kolekcja “Release” jest inspirowana emancypacją. Emancypacją, jako wyzwoleniem spod wpływów innych osób i organizacji oraz jako długą drogą kobiet do równouprawnienia. Jest ona sposobem na wyrażenie siebie, bez zwracania uwagi na opinię innych i ślepe podążanie za trendami. Kolekcja “Release” jest modą w krzywym zwierciadle, a pojawiające się przerysowane formy i detale są środkiem do zaznaczenie swojego indywidualizmu. Kobieta nie powinna wstydzić się pokazywania swojej kobiecości, odmienności, a przede wszystkim swoich przekonań i charakteru, wyrażonych tutaj symbolicznie poprzez różne części ubioru zestawione w integralne zestawy.

W kolekcji znajdują się kroje, które w subtelny sposób podkreślają kobiecą sylwetkę, w niektórych przypadkach odsłaniając poszczególne partie ciała, majce podkreślać poruszaną w pracy ideę wyzwolenia. Nie mogło zabraknąć także bezpośredniego nawiązania do emancypacji kobiet na przestrzeni dziejów w ubiorze. Powtarzający się motyw wiązania i splątania odnosi się do obecnego w modzie kobiecej od XVIII w. gorsetu, który charakteryzował się ciasnym wiązaniem w okolicach gorsu i talii. W kolekcji pojawiają się też spódnice typu mini, które w latach 60. XX w. spowodowały prawdziwą rewolucję obyczajową i społeczną. Modele spodni, znalazły się w kolekcji dla upamiętnienia przełomu w dziejach historii mody, czyli zaprojektowania i wprowadzenia na salony damskich spodni, będących niegdyś atrybutem męskości.

Od tamtej pory stały się one potężną bronią w walce o równouprawnienie. Marszczenia i warstwowość pojawiające się w kolekcji symbolizują natomiast złożoność poruszanego problemu oraz doświadczeń jakie musiały zdobyć kobiety podczas swojej drogi do zdobycia pełni praw. W latach 80- tych wyraźnie zmienił się wizerunek kobiet, stały się one wówczas silne i niezależne. Właśnie dlatego „Release” jest silnym nawiązaniem do tego okresu. Znajdują się w niej marynarki i kurtki z wyraźnie zaznaczonymi, rozbudowanymi ramionami w zestawieniu z równoważącymi proporcje obcisłymi dolnymi częściami garderoby oraz tak popularny wówczas garnitur. Kolekcja „ Release” ma wizualizować symboliczne wyzwolenie kobiet i uzyskanie równouprawnienia. Punktem wyjścia do jej stworzenia jest sytuacja i pozycja kobiet i to właśnie im w pełni jest ona dedykowana.

Co odnajdziemy w kolekcji?

Kolekcja „Release” jest kolekcją ready-to-wear i składa się z dwunastu sylwetek damskich w rozmiarach 36. Ubiory wykonane są z różnorodnych materiałów, typu latex, skóra ekologiczna, żakard, delikatne muślinowe tkaniny z połyskiem, organzy czy tkaniny powlekane i z domieszką lurexu. Większość jakości charakteryzuje się delikatnym błyskiem. Modele ubiorów oparte są na asymetrycznej formie i nieoczywistej konstrukcji. W kolekcji znajdziemy propozycje marynarek,płaszczy, sukienek, spódnic, spodni zarówno długich, jak i krótkich typu kolarki, body, a także ręcznie wykonanych obszernych swetrów wełnianych. Kolorystyka kolekcji jest utrzymana głównie w jasnych barwach ziemi, kojarzących się z delikatnością i kobiecością. Jednak są też przełamania kolorystyczne, mające akcentować silną pozycję i charakter kobiet. W kolekcji odnajdziemy beże, brązy, rudości, biele, złamane pudrowe róże i fiolety, złota, a także bordo i szarości.Sesja zdjęciowa została wykonana w przestrzeni mieszkalnej, aby wskazać na obecny w świadomości społeczeństwa przez lata, stereotyp kobiety, która powinna zajmować się domem. Dla kontrastu pozy modelki są mocne i wyraziste, a klimat sesji sensualny, takie jak wizerunek współczesnej, niezależnej kobiety.

Złota Nitka 2019

Kolekcja „Release” miała swoją premierę na wybiegu 24 października, podczas finału konkursu dla projektantów ubioru Złota Nitka 2019. Joanna Małecka zakwalifikowała się do 15-stki najlepszych młodych projektantów z całej Polski i wzięła udział w pokazie finałowym.

Modelka: Maya Kruczkowska (Agencja Division)
Fotograf : Anna Jędrzejak