Fashion Designer Awards 2020

W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbył się finał 11 edycji konkursu Fashion Designer Awards.  Zwyciężczynią została  22-letnia absolwentka MSKPU – Wiktoria Frankowska.

„Mam to szczęście, że spędzam więcej czasu z finalistami, niż pozostali jurorzy, ale zwycięzcę wybieramy wspólnie, rozmawiamy o tym. Wiktoria Frankowska zachwyciła jurorów swoją niesamowitą energią już podczas 2. obrad. Jest młodą projektantką pełną pasji, to od razu się czuje.”

Joanna Sokołowska-Pronobis, pomysłodawczyni wydarzenia

Jurorzy w składzie m.in.: Dorota Williams, duet Paprocki & Brzozowski, Rafał Michalak i Ilona Majer, czyli duet MMC, Vasina , Asia Typek, Weronika Płocha, Aleksandra Nagel, oraz Joanna Sokołowska-Pronobis stanęli przed trudnym zadaniem. 

Honorową przewodniczącą jury i gościem specjalnym FDA była Benedetta Barzini – ikona mody, topmodelka lat 60-tych, symbol okładek Vogue Italia, obecnie profesorka, wykładowczyni Nuova Academia di Belli Arti w Mediolanie, która z podziwem oglądała kolekcje finalistów FDA.

„Dla mnie najważniejsza była wyobraźnia.  Młodzi projektanci nie muszą jeszcze myśleć  o sprzedaży i tym, że coś musi być pod klienta, mogą zaszaleć, dlatego  wyobraźnia była dla mnie najważniejsza. Spójność kolekcji, spójność z tematem i jakość wykonania – czy projektant już na tym etapie przywiązuje do niego uwagę , czy nie – to też miało znaczenie.” 

Vasina Maćkowiak, projektantka i członkini jury FDA

Wiktoria Frankowska otrzymała imponującą pulę nagród m.in.:

 • od Batonika Duplo, Partnera Głównego FDA: profesjonalny iPad Pro wraz z dodatkowymi akcesoriami, pomocnymi w projektowaniu kolekcji 
 • od Batonika Duplo oraz MMC Studio: możliwość spędzenia 48 godzin wraz z duetem projektatów MMC tuż przed ich kolejnym pokazem 
 • nagrodą finansowa 20 tys. Złotych
 • staż w atelier zagranicą wiosną 2021 
 • wyjazd na targi Premier Vision 2021 do Paryża z Cisowianką Perlagę, 
 • 3-miesięczny kontrakt z DPD Polska na obsługę kurierską 
 • obsługę sesji lookbookowej przez AA Wings of Color
 • wyjazd na 4th International Young Designers Contest Kiev 2021, 
 • specjalną publikację na łamach miesięcznika Fashion Magazine  i na łamach magazynu Burda Style

Przyznano również nagrody wybranym finalistom:

 • Aleksandra Klekot została zaproszona na  MasterClass z Dorotą Williams.
 • Manuela Korecka otrzymuje wyjazd na targi Tissue Premier 2021 do Lille we Francji z firmą Electrolux Polska
 • Wiktoria Frankowska została zaproszona na (staż w pracowni duetu Paproci&Brzozowski 
 • Maja Pilarek odbędzie staż w pracowni MMC.

Podczas gali finałowej emocję wywołał pokaz najnowszej kolekcji “Azyl”, laureata 10-tej edycji Adriana Krupy , który jest największym odkryciem ostanich lat w polskiej modzie. 

Warto również wspomnieć o artystyczynym projekcie, który powstał z inicjatywy Fashion Designer Awards oraz przy wsparciu Batonika Duplo. We współpracy z Instytutem Fotografii oraz studiem fotograficznym Studio 99 powstała seria fotografii modowych.

W trakcie warsztatów, prowadzonych przez znaną fotografkę – Katarzynę Bielską, ich uczestnicy wykonali fotografie autorskich kolekcji finalistów FDA. Dzięki współpracy designerów z fotografami powstała wystawa o wyjątkowym ładunku energii, która swoją premierę miała właśnie w czasie tegorocznego finału FDA.