Maciej Zień Jesień-Zima 2021/2022

Słowiańskie boginie i bogowie – kolekcja jesień-zima 2021/2022 Macieja Zienia to poszukiwanie wzorców kobiety słowiańskiej, próba interpretacji wierzeń Słowian oraz powrót do korzeni, natury. Historia, a w zasadzie można by rzec legenda, którą tworzy projektant, to personalna interpretacja sylwetek bogiń i bogów, powstania świata i stworzenia człowieka.

Siły natury według dawnych wierzeń Słowian były personifikowane jako bogowie, którym nadawano „odczłowiecze” cechy. Ludzie żyli zgodnie z zegarem Uniwersum i zmagali się z siłami, które przewyższały ich możliwości.Zachowanie równowagi świata było możliwe jedynie poprzez istnienie dobra i zła – dobro potrzebowało zła, tak jak i zło potrzebowało dobra. Z takiego konfliktu antagonistycznych zjawisk – konfliktu dwóch bóstw, powstał świat – świat wierzeń Słowian.

Słowiańska bogini w interpretacji Macieja Zienia to silna kobieta, która żyje w zgodzie z naturą, ale najważniejsze, że również w zgodzie ze sobą samą. Jest ciekawa swojej przeszłości, historii, pochodzenia. Nie boi się swojej kobiecości, która nie jest jedynie charakterystyką jej wyglądu, ale przejawia się pod postacią niezależności, ambicji i asertywności.

Maciej Zień poprzez zagłębienie się w świat wierzeń słowiańskich daje możliwość powrotu do korzeni – tego co pierwotne. Odnajduje wzorce kobiety – bogini. Kreuje legendę pełną cielesności, potęgi kobiecej, rządzącej się nieokiełznanymi prawami natury.

Za oprawę muzyczną pokazu zadbał zespół Sorry Boys.