fot. materiały prasowe

Monika Kossak: Żywa woda

Woda zapisuje emocje, dźwięki, słowa. Zadając sobie pytanie: Jeżeli woda potrafi magazynować informację to jak działa na człowieka odzwierciedlony i przetworzony obraz cząstki wody, której nadano intencje dobre lub złe?

Z drugiej strony czy jak tworzymy obrazy z pewną myślą dobrą lub złą jesteśmy w stanie te uczucia przekazać innemu człowiekowi? Jaki wpływ mają na nas przedmioty, którymi się otaczamy? Przez lata, jako człowiek, fotograf, artysta, a także młoda mama, artystka odpowiedziała sobie na pewne pytania, a w innych zabrnęła jeszcze głębiej.

Masaru przez wiele lat pracy naukowej sprawdzał, czy przez nasze słowa, emocje i nasze intencje potrafimy wpływać na świat zewnętrzny. Eksperymentował czy muzyka, miejsce, natura ma swoją ”niewidzialną tożsamość”. Obiektem jego badań była woda. W jednym ze swoich eksperymentów Maseru brał dwie dokładnie takie same próbki wody. Tylko do jednej z tych próbek wypowiadał pewne słowa, lub kierował swoje intencje. Następnie próbki wody były umieszczane w lodówce, a po zamrożeniu oglądane pod mikroskopem. Wyniki eksperymentu pokazały harmoniczne, zbilansowane i symetryczne kryształy lodu, a także chaotyczne wzory skrystalizowanej wody.

Rodzaj wypowiadanych słów, nasze dobre i złe intencje, nasz nastrój, rodzaj muzyki granej w pobliżu, itp. Wszystko to ma wpływ na krystaliczną/molekularną budowę wody. Woda „zmieniała” się i pamiętała tą zmianę – twierdził – Masaru.

Powrót Moniki Kossak do sztuki fotografii okazał się bardzo owocny. W 2020 roku otrzymała pokaźną sumę nagród i wyróżnień. Rok 2021 to kontynuacja dobrej passy i publikacje w prestiżowych magazynach modowych i artystycznych na całym świecie.

Artystka obecnie pracuje nad kilkoma instalacjami fotograficznymi. Uwielbia bawić się formą, przetwarzać oczywistości w nieoczywiste obrazy. Sprawia jej to ogromną przyjemność. Ciągle się rozwija, poszukując nowych form artystycznego wyrazu.

Realizuje się także na poznańskim UAP na kierunku fotografia intermedialna, który uczy studentów między innymi wyjście poza obraz oraz tworzenia instalacji przestrzennych.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Żywa woda” już 5 września 2021 w Poznaniu.