Krystian Szymczak Wiosna-Lato 2022

Inspiracją do stworzenia kolekcji „Ocean” było malarstwo Mariana Mokwy – polskiego marynisty, który przez lata studiował barwy morza. Malował je przez cały rok, śledząc, jak miesiąc po miesiącu zmienia ono swój koloryt, i oddając to na swych płótnach. 

To właśnie studiowanie jego obrazów było pierwszym impulsem do przeniesienia tych morskich motywów – rześkiej bryzy, muskającej ciało wodnej mgiełki – i stworzenia kolekcji modowej. Kolejnymi ważnymi aspektami jej powstania są recycling i poziom zanieczyszczeń mórz i oceanów.

Według organizacji Oceans Asia rocznie do oceanów trafia od 8 do 12 milionów ton tworzyw sztucznych. Dlatego wszystkie tkaniny, jakie użyte zostały do stworzenia kolekcji, pochodzą z resztek produkcyjnych przeznaczonych do utylizacji. Są to głównie materiały firanowe – organtyny różnego rodzaju – kreszowane czy dwutonowe.

Przeskalowane i zmultiplikowane formy w ruchu są niczym niesione przez wiatr morskie fale – zarówno te sztormowe, jak i te w spokojny, słoneczny dzień. Kolekcja jest próbą uchwycenia letnich wspomnień, ulotnego wrażenia, jakie stwarzają fale morskie rozbijające się o brzeg.


Fotograf: Weronika Kosińska
Modelka: Sylwia Dobek 
MUA: Monika Kropat
Fryzury: Patryk Nadolny
Stylizacje: Katarzyna  Jabłońska
Scenografia: Natalia Łojek
Studio: Chmury Hoża