Gosia Baczyńska: 25 lat pracy artystycznej

Muzyka operowa, oryginalne kreacje modowe i pełna artyzmu forma. Tak w kilku słowach można podsumować plenerowy happening „Aria di Potenza” w reżyserii Krystiana Lady, połączony z pokazem kolekcji modowej Gosi Baczyńskiej z okazji Jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej. Dopełnieniem wydarzenia był zorganizowany na Placu Defilad przed Teatrem Studio event dla przyjaciół i gości projektantki, którego Ceramika Paradyż została partnerem.  

Gosia Baczyńska to niezwykła osobowość i niezaprzeczalna ikona świata mody. Jak nikt inny potrafi ze smakiem godzić kontrasty i łączyć to, co nieoczywiste. Jej projekty niczym dzieła sztuki powstają z niespotykaną starannością oraz precyzją. Od przeszło dwóch dekad tworzy kreacje, które olśniewają zmysłowością i są spełnieniem marzeń milionów kobiet w Polsce i za granicą.

Równie oryginalne są organizowane przez artystkę pokazy mody. Nie inaczej stało się i tym razem. Projektantka postanowiła celebrować jubileusz 25-lecia swojej pracy artystycznej podczas spektaklu jak i w gronie zaproszonych gości. W tak ważnym momencie towarzyszyła jej blisko współpracująca z projektantką Ceramika Paradyż, która została partnerem eventu po premierowym pokazie. 

Znana z niepowtarzalnych i pełnych wyrazu kreacji projektantka, zadbała o przygotowanie kostiumów dla występujących na scenie artystów. Obok pierwszej damy polskiej opery – Małgorzaty Walewskiej, po raz pierwszy w Polsce wystąpili m.in. amerykańska barytonistka Lucia Lucas, znana z występów w nowojorskiej MET i londyńskim Covent Garden oraz obdarzony spektakularnym głosem francuski sopranista Théo Imart. Zaproponowane przez Baczyńską stroje, wykonanie ku zaskoczeniu wszystkich utworu Imagine Johna Lennona w finale spektaklu, a także event dla zaproszonych gości, dopełniły artyzmu wydarzenia, stając się wspaniałym zwieńczeniem 25-lecia jej międzynarodowej pracy artystycznej.

Reżyser Krystian Lada zaprosił mnie do tego spektaklu, abym stworzyła kostiumy. Później powstał pomysł, aby wydarzenie to połączyć z moim 25-leciem pracy artystycznej i abym… zaśpiewała w finale. Pomyślałam, że nie mogę odpuścić tej możliwości. Zrobiłam coś, o czym od 20 lat marzyłam. Przyznaję, bardzo się bałam zaśpiewać, ponieważ nie robiłam tego od wielu lat.

Gosia Baczyńska, projektantka

Plenerowy happening bazujący na artystycznym mixie opery, mody i polityki został zaprezentowany w Polsce tylko jeden raz. Kolejne pokazy odbędą się w ramach europejskich festiwali, m.in. w Weimarze i Amsterdamie.