fot. materiały prasowe

Paolina Russo Wiosna-Lato 2024

Londyńska marka Paolina Russo, zdobywczyni nagrody Zalando Visionary Award, zadebiutowała ze swoją pierwszą kolekcją Monolithic na wybiegu, podczas Copenhagen Fashion Week SS 24.

Kolekcja projektantek Paoliny Russo i Lucile Guilmard łączy techniki rzemieślnicze
z przemysłową produkcją, wypełniając lukę między tradycyjnym rzemiosłem a technologią. Scenografię wybiegu tworzyły wyrzeźbione, tęczowe podłogi. Podmiejską nostalgię przywołały pastelowe, kredowe freski niczym „nabazgrane” na chodniku przez główną bohaterkę pokazu – wojowniczkę. Stojące kamienie – centralny element projektu przestrzeni – jednocześnie przywołały na myśl starożytne kamienne kręgi i futurystyczne konstrukcje statków powietrznych, które posłużyły jako inspiracja dla marki.

Projekty Paoliny Russo są wyjątkowe, świeże i po prostu piękne. Wszystko wydaje się naprawdę innowacyjne i nieoczekiwane – zwłaszcza ich charakterystyczne iluzoryczne dzianiny. Uwielbiam to, że dzięki Nagrodzie Zalando Visionary Award mieliśmy okazję pracować z dwiema utalentowanymi projektantkami, które są na tyle odważne i innowacyjne by realizować własną wizję. Projektantki są wyrazem tego, o co chodzi w tej nagrodzie – wzornictwo i kreatywność, a także społeczny wpływ i innowacja.

Lena Sophie Röper, Director of Designer & Luxury Zalando

Gradientowy dżins, został stworzony z wykorzystaniem procesów produkcyjnych o niskim zużyciu wody, jest kluczowym elementem w świecie Paolina Russo. Idylliczne, kwiatowe wzory marki były malowane aerografem i grawerowane laserowo na bolerkach, minispódniczkach, kurtkach i luźnych dżinsach, czerpiąc inspirację ze starożytnych kamiennych rzeźb. Asymetryczne sukienki z drukowanego szyfonu są wyrazem zaangażowania marki w praktyczne, nastawione na wygodę podejście do ubierania się i do dzianiny – wykonanej z lekkich bawełnianych przędz. Bermudy z dżerseju, spodnie dresowe, bluzy z kapturem i koszulki pojawiły się w kredowych, wyblakłych od słońca pastelach, ozdobionych nadrukami pierwotnych reliktów, a także tęczowymi, półprzezroczystymi swetrami z dzianiny i patchworkowymi sukienkami, wszystkie podkreślają stoicką elegancję wojowniczki Paoliny Russo.

Paolina Russo i Lucile Guilmard, dyrektorki kreatywne Paolina Russo: „Jesteśmy naprawdę podekscytowane że mogłyśmy uczestniczyć w Copenhagen Fashion Week jako zdobywcy nagrody Zalando Visionary Award – możliwość dzielenia się i celebrowania naszej pracy
z dużą publicznością jest niesamowitą szansą. Spełnienie wysokich standardów takiej nagrody przybliża nas do naszego celu, jakim jest unowocześnienie rzemiosła i ponowne przemyślenie tradycyjnych technik poprzez innowacje i modę, która jest bardziej odpowiedzialna. Mamy nadzieję, że naszą pracą zainspirowaliśmy innych – aby czuli wsparcie i mieli pewność w wyrażaniu siebie.

Każdy element kolekcji jest przykładem pragnienia marki, by rzucić wyzwanie i unowocześnić znaczenie rzemiosła, umożliwiając wspólne eksperymenty prowadzące do innowacji. Kolekcja uosabia etos leżący u podstaw Paoliny Russo: szukanie nowych koncepcji i celebrację wczorajszych praktyk rzemieślniczych w celu wyrażenia estetyki zakotwiczonej w jutrze.