fot. materiały prasowe

Cracow Fashion Week 2024: Młodzi projektanci świętują sukces!

W spektakularnym pokazie kreatywności i talentu rozpoczęła się 15. edycja Tygodnia Mody w Krakowie, a właśnie pokaz dyplomowy SAPU zaprezentował 49 kolekcji dyplomowych absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz School of Fashion Design. Wydarzenie to odbyło się w Centrum Konferencyjnym Open Source i było kulminacją 2,5-letniej intensywnej nauki na SAPU.

Spośród wielu kolekcji, jury podczas Premierowych Pokazów wybrało 15 wyjątkowych, które później zaprezentowano na Gali Cracow Fashion Awards. Wśród nich Julia Korzeniowska wyłoniła się zwycięsko ze swoją kolekcją zatytułowaną „Freak Show”, zainspirowaną ekscentrycznymi występami cyrkowymi XIX wieku. Jej niekonwencjonalne wykorzystanie materiałów i unikalne dodatki zachwyciły Radę Mody, zdobywając prestiżowy tytuł Kolekcji Roku.

Triumf Julii Korzeniowskiej został dodatkowo uświetniony nagrodami od renomowanych marek takich jak Bielenda, Teekanne i FabLab, które doceniły jej wybitną kreatywność i wizję. Jury mediów, pod przewodnictwem Michała Zaczyńskiego, przyznało swoją nagrodę Aleksandrze Baran za jej znaczący wkład w innowacje modowe. Dodatkowo, Angelika Witek, Weronika Rymut, Karolina Osetek i Kinga Palider otrzymały specjalne wyróżnienia od różnych postaci branżowych i publikacji. OCZY.MAG w tym roku przyznało dwie nagrody w postaci sesji zdjęciowej i kampanii video. Trafiły one do Weroniki Rymu oraz Kingi Palider.

Współpraca Tygodnia Mody w Krakowie z innymi tygodniami mody poszerzyła uznanie dla wschodzących talentów. Przedstawiciele Wrocław Fashion Week, Nadwiślański Fashion Week i Polki Folki przyznali specjalne zaproszenia i nagrody obiecującym projektantom z SAPU, wspierając tym samym międzyregionalną wymianę i możliwości rozwoju.

Warto wspomnieć o wyróżnionych projektantach, takich jak Kristina Netcal, Martyna Marciniak i Karolina Osetek, którzy otrzymali specjalne wyróżnienia za innowacyjne podejście i zostali zaproszeni na staże oraz otrzymali możliwości dalszego rozwoju w prominentnych domach mody.

Międzynarodowe jury, złożone z wybitnych osobistości ze świata mody i mediów, oceniło kolekcje z ekspertyzą i precyzją. Ich obrady zaowocowały uznanie wyjątkowych talentów, takich jak Kinga Palider, Weronika Rymut i Gabriela Kaznowska, które zostały pochwalone za pomysłowość i otrzymały szanse na współpracę i ekspozycję w różnych kanałach medialnych.

Finał Tygodnia Mody w Krakowie obejmował również kolekcje gościnne od uznanych projektantów, w tym Laury Filip, Justyny Gamoń-Wesołowskiej i Klaudii Klimas, wzbogacając wydarzenie różnorodnym zestawem stylów i perspektyw.

Tydzień Mody w Krakowie nie tylko celebrował zakończenie lat ciężkiej pracy i poświęcenia młodych projektantów, ale także zwiastował nowy rozdział w globalnej krajobrazie mody, gdzie kreatywność, innowacja i współpraca są najważniejsze.