fot. materiały prasowe AKPA

Trzydziesta edycja Fryderyków: Triumfatorzy muzyki rozrywkowej i jazzu

Scena kulturalna województwa śląskiego rozbrzmiała głosem najlepszych artystów i artystek Polski podczas jubileuszowej 30. Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal w PreZero Arena Gliwice. To już drugi raz, kiedy nowoczesna hala Gliwic stała się miejscem hołdu dla najważniejszych twórców muzyki w kraju. Tłumy fanów zgromadziły się, by celebrować swoich ulubionych wykonawców i wspólnie cieszyć się z ich sukcesów.

Triumfatorem wieczoru okazał się Lech Janerka, którego powrót na scenę muzyczną po osiemnastu latach przerwy był pełen blasku. Janerka zgarnął imponujące pięć nagród Fryderyków, w tym tytuły Artysty Roku, Autora Roku i Kompozytora Roku. Jego album „Gipsowy odlew falsyfikatu” został uhonorowany jako Album Roku w kategorii Alternatywa, a utwór „Dupa jak sofa” z tegoż albumu otrzymał nagrodę za Utwór Roku.

Najlepszy Album Roku w kategorii Hip Hop trafił do „poetów hip hopu” – Łona x Konieczny X Krupa za krążek „Taxi”, a ich klip „Bym poszedł” zyskał uznanie w kategorii Teledysk Roku. Mrozu również wrócił z Gliwic z dwiema statuetkami Fryderyka, m.in. za koncertową płytę „MTV Unplugged”.

Wśród laureatów znalazły się także wybitne artystki. Hani Rani została uhonorowana jako Artystka Roku i Producentka Roku, a Daria Ze Śląska odebrała Fryderyka za Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Indie Pop za płytę „Tu była”.

W kategorii Jazz, równą liczbę Fryderyków otrzymały Aga Derlak za płytę „Parallel” oraz Andrzej Święs Trio za album „Flying Lion”. Warto również wspomnieć o pośmiertnym wyróżnieniu dla Zbigniewa Jakubka za album „Tribute to Zbigniew Jakubek”.

Na zakończenie wieczoru przyznano również Złote Fryderyki, honorowe nagrody dla wybitnych artystów. Kazimierz Jonkisz oraz Martyna Jakubowicz zostali uhonorowani za swoje wyjątkowe osiągnięcia w muzyce.

Jubileuszowa edycja Fryderyków zakończyła się także plebiscytem dla fanów, który wyłonił utwór „Długość dźwięku samotności” zespołu Myslovitz jako Fryderykowy przebój 30-lecia.

Dyrektor generalny ZPAV, Bogusław Pluta, podsumowując wydarzenie, podkreślił znaczenie nagród dla polskiej sceny muzycznej i życzył wszystkim nominowanym i laureatom dalszych sukcesów oraz inspiracji na przyszłość. Jubileuszowa edycja Fryderyków nie tylko uhonorowała największe talenty, ale także świętowała bogactwo i różnorodność polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej.