fot. materiały prasowe

Lato pełne sztuki w Królikarni: Rzeźba, ruch i muzyka

Muzeum Rzeźby w Królikarni, będące częścią Muzeum Narodowego w Warszawie, przygotowało na lato wyjątkowy program, który z pewnością zainteresuje miłośników sztuki, muzyki i ruchu. Tegoroczne lato w Królikarni obfituje w różnorodne wydarzenia – od nowej wystawy po warsztaty i koncerty na świeżym powietrzu.

Jednym z głównych punktów programu jest wystawa „Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni”, która potrwa od 27 czerwca do 13 października 2024 roku. Alina Ślesińska, uczennica Xawerego Dunikowskiego, znana była z przekraczania granic między rzeźbą a architekturą. Jej wizje, czasem kontrowersyjne, do dziś inspirują i fascynują. Na wystawie zobaczymy modele rzeźbiarskie i rysunki, które ukazują jej unikalne podejście do przestrzeni.

Program letnich wydarzeń kulturalnych w Królikarni jest bogaty i zróżnicowany. Oprowadzania kuratorskie, które poprowadzi Alicja Gzowska, odbędą się 30 czerwca, 18 sierpnia i 22 września. Co sobotę będą również odbywać się oprowadzania po wystawie prowadzone przez przewodników z Działu Edukacji.

Dla tych, którzy wolą aktywne formy spędzania czasu, Królikarnia przygotowała spacery po Parku Rzeźby. Park ten, z rzeźbami pochodzącymi od XIX wieku po współczesność, oferuje wyjątkowe doświadczenie obcowania ze sztuką na świeżym powietrzu.

Miłośników rysunku zainteresują plenerowe warsztaty rysunkowe „Szkicownik”, które będą odbywać się w lipcu i sierpniu. Spotkania te pozwolą zgłębić tajniki warsztatu rysownika, nie wymagając wcześniejszych umiejętności. Dodatkowo, 7 września odbędzie się wyjątkowe spotkanie w dawnej pracowni Aliny Ślesińskiej przy ulicy Hożej 37, które obecnie jest miejscem twórczości architekta Macieja Siudy.

Nowy program Otwartej Pracowni Rzeźbiar obejmuje m.in. plenerowe warsztaty ruchowe i oprowadzania choreograficzne. Spotkania „Popołudniówka w ruchu” oraz oprowadzania choreograficzne po wystawie będą okazją do odkrywania rzeźby poprzez ruch i taniec, a także do refleksji nad pokrewieństwami ciała i materii rzeźbiarskiej.

Letnie wieczory umilą także koncerty w ramach cykli „Pianokrąg” oraz „Klasycznie na trawie”. „Pianokrąg” to cykl koncertów fortepianowych, które odbędą się 2 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia i 1 września, a „Klasycznie na trawie” to koncert muzyki klasycznej, który zaplanowano na 25 sierpnia. Natomiast dla rannych ptaszków przygotowano „W Brzask” – koncerty rozpoczynające się o wschodzie słońca, które odbędą się 9 czerwca i 11 sierpnia.

Lato w Królikarni zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. To doskonała okazja, aby zanurzyć się w świecie sztuki, cieszyć się muzyką na żywo i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Szczegółowy program wydarzeń oraz informacje o biletach można znaleźć na stronie Królikarni.