Courtesy of Gucci

Gucci Cruise 2025: Kontrasty i harmonia

Kolekcja Gucci Cruise 2025, zaprezentowana ostatnio w londyńskim Tate Modern, to hołd dla miasta i jego niepowtarzalnego ducha. Sabato De Sarno, dyrektor kreatywny Gucci, przekształca wspomnienia i inspiracje w modowe arcydzieła, ukazując swoje osobiste doświadczenia w kontekście dziedzictwa marki.

Decyzja o organizacji pokazu w Tate Modern była strzałem w dziesiątkę. To miejsce, które łączy ludzi z kulturą, idealnie odzwierciedla różnorodność i dynamiczność Londynu. Turbine Hall, z jego otwartą przestrzenią, staje się metaforą spotkań i wymiany myśli, a Tanks, surowe betonowe sale, zostają przemienione w oazę zieleni, gdzie natura spotyka się z architekturą.

Kolekcja De Sarno to gra kontrastów. Rygorystyczne, techniczne kroje płaszczy z gabardyny zestawione z delikatnymi motywami kwiatów rumianku tworzą fascynujący dialog pomiędzy twardością, a miękkością. Kwiatowe hafty, wykonane w 3D z organzy czy ręcznie formowanych cekinów, dodają głębi i ruchu, wprowadzając do odzieży nowy wymiar. Ochrona i delikatność łączą się w odzieży wierzchniej, przeciwstawiając się zwiewnym szyfonom, falbanom i koronkowym akcentom.

Kolekcja nie tylko subwertuje tradycyjne DNA ubioru marki, ale również bawi się symboliką. Klasyczne detale, takie jak zamek w kształcie homara, znajdują nowe zastosowanie w kobiecej biżuterii, łącząc funkcję i dekorację. Detale jeździeckie, jak końskie buty na zamszu, nawiązują do bogatej historii Gucci związaną z jeździectwem.

Inspiracje czerpane z brytyjskiej mody, jak tartany i dopasowane kroje, są odświeżane i ożywiane dla nowego pokolenia. Plaidy są reinterpretowane jako delikatne frędzle z koralików, nadając im nową graficzną dynamikę. Torebka Gucci Blondie z lat 70-tych, w wersji skórzanej lub toile, łączy w sobie wartość użytkową i luksus, stając się symbolem nowej, odświeżonej tradycji.

Ręczne hafty, krawiectwo, praca w skórze – te elementy łączą się, tworząc uniwersalny język mody. Kolekcja Gucci Cruise 2025 to manifestacja sztuki i rzemiosła, które przekraczają granice kulturowe, tworząc nową formę wspólnego ludzkiego wyrazu. Sabato De Sarno w tej kolekcji pokazuje, jak moda może być środkiem do badania, odkrywania i interpretowania świata. To celebracja indywidualności, gdzie każda kreacja jest opowieścią o kontrastach i harmonii, przypominając nam, że moda, jak Londyn, ma nieograniczoną zdolność do łączenia przeciwieństw i tworzenia czegoś zupełnie nowego.