fot. materiały prasowe

Naomi Campbell: Ikona mody na wystawie w V&A

V&A Museum w Londynie otworzyło nową wystawę zatytułowaną „NAOMI: In Fashion”, która celebruje 40-letnią karierę Naomi Campbell – jednej z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych modelek na świecie. Wystawa ta, trwająca od 22 czerwca 2024 do 6 kwietnia 2025 roku, jest pierwszą tego rodzaju, która tak dogłębnie analizuje dorobek Campbell, od jej początków po obecne osiągnięcia.

Naomi Campbell urodziła się w 1970 roku w Londynie i od najmłodszych lat aspirowała do kariery scenicznej. Jej życie zmieniło się diametralnie, gdy w wieku 15 lat została dostrzeżona przez agentkę Beth Boldt. Dwa lata później już jako modelka pojawiała się na okładkach prestiżowych magazynów, w tym Vogue, i chodziła po wybiegach dla najważniejszych projektantów w Londynie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku.

Wczesne prace Naomi to przede wszystkim jej niezapomniane pokazy mody dla Yves Saint Laurent, gdzie jej charakterystyczny chód stał się znakiem rozpoznawczym. Wystawa w V&A prezentuje między innymi piórkową sukienkę koktajlową z kolekcji YSL z 1987 roku oraz jej pierwszą okładkę Vogue Paris z 1988 roku, która była przełomowym momentem w jej karierze jako pierwszej czarnoskórej modelki na okładce tego magazynu.

Lata 90. to czas, kiedy termin „supermodelka” stał się synonimem Naomi Campbell i jej koleżanek z branży. Moda stała się masową rozrywką, a Naomi była w centrum tego zjawiska. Jej współprace z fotografami, takimi jak Steven Meisel i Herb Ritts, stworzyły jedne z najbardziej ikonicznych obrazów tamtej ery. Wystawa prezentuje m.in. sukienkę z motywem Andy’ego Warhola z kolekcji Gianni Versace z 1991 roku oraz dramatyczny gorset inspirowany samochodami Thierry’ego Muglera z 1989 roku.

Szczególną uwagę poświęcono relacji Naomi z projektantem Azzedine Alaïa, którego modelka nazywała „Papa”. Alaïa otworzył przed nią drzwi do świata mody, a ich współpraca owocowała niezapomnianymi kreacjami, jak np. leopardowy kombinezon z dzianiny z kolekcji jesień/zima 1991, uwieczniony na fotografii Herba Rittsa.

Naomi Campbell nie ograniczała się jedynie do modelingu. Od wczesnych lat angażowała się w działania na rzecz równości rasowej, współtworzyła Black Girls Coalition i była twarzą „czarnego numeru” Vogue Italia z 2008 roku. Jej inicjatywa EMERGE, założona w 2022 roku, wspiera młodych twórców z całego świata.

Wystawa w V&A nie tylko prezentuje ikoniczne stroje i dodatki, ale także dokumentuje wpływ Naomi na kulturę i modę przez cztery dekady. Jest to hołd dla jej niezłomności, talentu i zaangażowania, które uczyniły ją nie tylko supermodelką, ale i ikoną naszych czasów. Jak powiedziała sama Naomi: „Czuję się zaszczycona, że mogę podzielić się moim życiem w ubraniach z całym światem”.

Wystawa „NAOMI: In Fashion” to obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika mody i historii kultury, który chce zrozumieć fenomen Naomi Campbell – kobiety, która zmieniła oblicze modelingu na zawsze.