Virgil Abloh: 1980-2021

LVMH, Louis Vuitton i Off White są zdruzgotani ogłoszeniem śmierci Virgila Abloha w niedzielę 28 listopada na raka, z którym walczył prywatnie od kilku lat. Virgil od marca 2018 roku był dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton. W lipcu 2021 r. koncern LVMH nabył większościowy pakiet udziałów w Off-White, właścicielu znaku towarowego Off-White, którego Virgil Abloh był założycielem i dyrektorem artystycznym od 2013 roku.

Urodzony w USA, Rockford w stanie Illinois w 1980 roku Virgil Abloh był artystą, architektem, inżynierem, dyrektorem kreatywnym i projektantem. Po uzyskaniu dyplomu z inżynierii lądowej na Uniwersytecie Wisconsin Madison, ukończył studia magisterskie z architektury w Illinois Institute of Technology w ramach programu nauczania opracowanego przez Miesa van der Rohe.

Wszyscy jesteśmy zszokowani tą okropną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, ale także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH dołącza do mnie w tej chwili wielkiego smutku i wszyscy myślimy o jego bliskich po śmierci ich męża, ojca, brata czy przyjaciela”

Bernard Arnault, prezes i dyrektor kreatywny LVMH

Marka Off-White, gdzie Virgil był założycielem i dyrektorem artystycznym powstała w 2012 roku jako grafika zatytułowana „WIZJA PYREX”. Rok później marka zaprezentowała pierwszą sezonową kolekcję mody męskiej i damskiej, prezentującą się podczas Paris Fashion Week. Od tamtego momentu Off-White jest regularnie obecny na najważniejszym fashion wieku na świecie. Trzy lata później Virgil Abloh z marką Off-White znalazł się w gronie finalistów Nagrody LVMH.

Abloh prezentował również swoje prace w głównych instytutach projektowych na całym świecie, takich jak Harvard Graduate School of Design, Columbia Graduate School of Architecture, Planning and Preservation oraz Rhode Island School of Design.

W 2019 miał dużą wystawę dawnych i obecnych prac w Museum of Contemporary Art of Chicago, Illinois. Był nagradzany różnymi nagrodami w swojej wybitnej karierze, ostatnio zdobył nagrodę British Fashion Awards „Urban Luxe” oraz Międzynarodowy Projektant Roku na GQ Men of the Year Awards w 2017 roku. Jego projekty były często kontrowersyjne i rodziły duży szum w środowisku.

Będziemy tęsknić…